מדינה אחת, שתי מדינות

ישראל ופלסטין

בשנות השלושים של המאה העשרים חל פיצול בשאיפות הלאומיות של שני הצדדים לסכסוך היהודי-פלסטיני. התנועה הציונית החלה את דרכה בתביעה להקים מדינה יהודית על פני כל שטחה של ארץ ישראל, אך בסוף שנות השלושים זנחו מנהיגיה בהדרגה את טענת "כולה שלי" ודבקו בשאיפה לכונן מדינה יהודית ריבונית בחלק משטחה של ארץ ישראל. קו זה, טוען בני מוריס, הנחה את התנועה הציונית בשנים 1948 - 1977, ושוב מאז שנת 1922. במסה פוליטית היסטורית זו נבחנות ההצעות לפתרון הסכסו במסגרת מדינה אחת ובמסגרת של שתי מדינות.
עיון מדוקדק במסמכי שני הצדדים, ובכלל זה האמנה הלאומית הפלסטינית,חוקת פת"ח ואמנת חמאס, מעלה כי מאז התהוותה של התנועה הלאומית הפלסטינית בשנות העשרים של המאה העשרים היא דבקה בתביעה לכונן מדינה  פלסטינית בכל שטחה  של ארץ ישראל.  עמדה זו עמדה בעינה  בתקופת המאבק בשנים 1920 - 988, בהנהגת חאג' אמין אל חוסייני ויורשו יאסר ערפאת, אך לא השתנתה גם בשנות תהליך אוסלו. מרכיבי התנועה הלאומית הפלסטינית עדיין דוגלים בשיטה זו גם לאחר מותו של ערפאת, טוען המחבר, למרות אמירות ורמיזות פייסניות ומטעות המכוונות לאוזני עושי השלום במערב.
המחבר מבסס את תיאוריו וניתוחיו על בחינה היסטורית דקדקנית, ונעזר במסמכים שטרם ראו אור, כמו תשובת ישראל להצעות נשיא ארצות הברית ביל קלינטון בדצמבמר 2000.

נושא:
היסטוריה, עיון - היסטוריה, עיון - תולדות ישראל, תולדות ישראל
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
מדינה אחת שתי מדינות
שם מחבר:
בני מוריס
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
One State, Two States
כותרת משנה בלועזית:
Resolving The Israel-Palestine Conflict
שם המחבר בלועזית:
Benny Morris
מתרגם:
מאנגלית: יעקב שרת ויורם שרת
התצלום על העטיפה:
כריסטופר פרולנג, אימג'בנק Gettyimages
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21521
שנת הוצאה לאור:
תשע"ב / אוגוסט 2012
מדינה אחת, שתי מדינות / בני מוריס
מדינה אחת, שתי מדינות / בני מוריס
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 89.00 ש"ח
מחיר מבצע: 62.30 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

 "הסקירה ההיסטורית של מוריס יחד עם המסקנה הפוליטית שלו מספקים ספר מלא עניין ומעורר מחשבה, שעלול לערער כמה מהנחות היסוד של השיח הפוליטי בישראל. מומלץ."
אריאל אברהם הורוביץ,
מקור ראשון, מרץ 2013.

 "מוריס החדש - הספר הוא מופת של כתיבה עניינית, מפוכחת, מאוד לא רומנטית, אבל גם לא מתלהמת לשום כיוון."
יאיר שלג, מקור ראשון,
פברואר 2013.