א. על אודות ההוצאה
 
אם תיגשו אל מדף הספרים שלכם ותתבוננו בתשומת לב בספרים המונחים עליו, תמצאו בו ספרים רבים מבית הוצאת עם עובד. ספרים שליוו אתכם מילדות ומלווים אתכם גם כיום, כדוגמת "המפוזר מכפר אז"ר" ו"מיץ פטל", "הנסיך הקטן" ו"חוות החיות", "התפסן בשדה השיפון", "עפיפונים" ו"מאה שנים של בדידות" וזו, כמובן, רק תחילתה של רשימה מופלאה.

הוצאת עם עובד, אחת מהוצאות הספרים הוותיקות בארץ ומהגדולות והחשובות שבהן, נוסדה בשנת 1942. ההוצאה, שהחלה את דרכה כשלוחה הסתדרותית ונמנתה עם חברת העובדים, הוקמה ביוזמתו של ברל כצנלסון, מי שהיה גם עורכה הראשון, מתוך מטרה "לספק את צרכיו הרוחניים של ציבור הפועלים". מטרה זו התרחבה, וכיום מבקשת ההוצאה להעשיר את כלל קוראי העברית וצרכני התרבות ולהסב להם הנאה.בשנה הראשונה לקיום ההוצאה יצאו לאור 36 ספרים. במשך השנים ראו אור כ-5,000 כותרים שנמכרו במיליוני עותקים וממלאים את מדפי הספרים במאות אלפי בתים. מדי שנה מוציאה עם עובד עשרות כותרים חדשים בתחומים רבים ומגוונים, וכן מדפיסה מחדש מאות ספרים שראו אור בעבר ונחשבים לקלאסיקה של ספרות המקור והתרגום.

 

ואלה הסדרות:

גולת הכותרת של פעילות ההוצאה היא הסדרה ספרייה לעם, שבמסגרתה יצאו לאור עד כה כ-800 כותרים, פרי עטם של מיטב הסופרים בארץ ובעולם.

עם עובד משמשת בית לסופרים ישראלים, ותיקים כחדשים, רבים מהם מוכרים וידועים לכל: חיים באר, ניר ברעם, יעל הדיה, שפרה הורן, סמי מיכאל, אהרון מגד, רונית מטלון, אלי עמיר, יהושע קנז, דורית רבניאן, מאיר שלו, שרה שילה ועוד רבים אחרים...

בנוסף לסופרים הישראלים מוציאה עם עובד ספרים מתורגמים רבים של סופרים ידועי-שם מרחבי העולם: פול אוסטר, ג'ורג' אורוול, רומן גארי, לב טולסטוי, תומאס מאן, ג. ג. מארקס, איאן מקיואן, אלבר קאמי, ג'. מ. קוטזי ועוד ועוד. 

סדרת "פרוזה אחרת" מציעה לקורא הישראלי יצירות של סיפורת מודרנית, קלאסית ועכשווית, המצטיינות באיכות מיוחדת, כל אחת בדרכה. בחמישים הספרים שראו אור עד כה נמנות יצירות שנבחרו בשל נועזותן הניסיונית (כגון "מעוף היונה" של יובל שמעוני), יצירות שנבחרו בשל הקול המיוחד והאחר שבהן (כגון הסופרת הצרפתייה נטאלי סארוט, הסופר הגאיאני פרד ד'אגיאר, פרנץ קפקא) ויצירות שנבחרו בשל יופין המושלם (כגון הנובלות של הנרי ג'יימס). בסדרה ראו אור גם ספרי מסות, שייחודן בנגיעה האישית של המחבר בסוגיות תרבותיות-רוחניות חשובות ועכשוויות (כגון מסותיו של ז'אן אמרי על תקופת השואה, מסתו של יורגן ניראד על ניטשה, ומסותיה הספרותיות של עדה צמח). 

                                                                                           

ספריית אופקים, עיון

לצד הפעילות הספרותית הענפה, חלק נכבד מיוקרתה של הוצאת עם עובד בא בעקבות ספרות העיון. מרבית ספרי העיון יוצאים לאור בספריית אופקים ומטרתם - כשמה של הסדרה - להרחיב את האופקים של הקוראים בהם. ספריית אופקים עוסקת בנושאים מגוונים, כמו חברה, היסטוריה, מדעים, פסיכולוגיה, פילוסופיה, ציונות ועוד.
 

חלק בלתי נפרד מפעילותה של עם עובד הוא בתחום ספרי הילדים והנוער. גם כאן ההוצאה שמה לה למטרה להביא לקוראים ממיטב יצירתם של סופרים מוכרים וידועים לצד חדשים.

במהלך השנים יצאו לאור ספרים מפרי עטם של יוסי אבולעפיה, דב אלבוים, גילה אלמגור, דתיה בן דור, שירה גפן, דויד גרוסמן, נירה הראל, שלומית כהן-אסיף, אפרים סידון, דבורה עומר, חנוך פיבן, מאיר שלו, חיה שנהב ועוד רבים נוספים.

סדרת המד"ב של עם עובד היא הסדרה הוותיקה ביותר בתחום זה בישראל ומופיעה ברציפות מאז 1975. הסדרה כוללת ספרות מדע בדיוני וספרות פנטזיה מפרי עטם של המשובחים שבסופרים. בין יצירות-המופת שראו אור:  "סדרת חולית" מאת פרנק הרברט, "סדרת אמבר" של רוג'ר זילאזני, "סדרת אלריק" מאת מייקל מורקוק, וספרים רבים מאת רוברט היינליין, רוברט סילברברג, אלפרד בסטר, פיליפ חוזה פארמר, פרדריק פול, טרי ברוקס, שון מקמאלן, קווין אנדרסון ואחרים.

סדרת תעודה נוסדה בשנת 2002 ונועדה להביא לקורא בעיקר סיפורים תיעודיים אישיים עם אמירה חברתית, פוליטית או היסטורית מעבר לסיפור הפרטי המסופר בהם. כזה הוא סיפור עריקתו של חייל צרפתי בתקופת מלחמת אלג'יריה ("שחר במדבר"), כאלה הם סיפוריהם של ארבעה-עשר חיילים ישראלים מימי שירותם בלבנון בתחילת המלחמה ("מביירות לג'נין"), וכזה הוא המבחר המקיף מן היומנים המפורסמים של היהודי-הגרמני ויקטור קלמפרר.
 

כתב העת אלפיים

כתב העת "אלפיים" החל להופיע בשנת 1989, ככתב עת רב-תחומי לעיון, הגות וספרות, המבטיח לקורא מבחר מאמרים מהמרחב התרבותי הישראלי, שנכתבו על ידי טובי החוקרים וההוגים. "אלפיים" הוא מקום מפגש מרתק הדן בגווניה השונים של התרבות המקומית, בסוגיות המעסיקות אותה ובמורכבותה.

ספרית השירה שואפת להעשיר את מדף ספרי השירה בקלאסיקה מתורגמת שטרם זכתה לתהודה בקרב קוראי השירה בארץ. "כינוס דומיות" – מבחר תרגומים מיידיש משיריו של אברהם סוצקובר הם דוגמה מובהקת לכך. לצד מגמה זו מוציאה הספריה ספרי שירה של משוררים ישראלים, כדוגמת אלי אליהו, אלמוג בהר, נוית בראל, תמיר גרינברג, זלי גורביץ, שי דותן, טל ניצן, חביבה פדיה, ויערה שחורי.

סדרת ביקורת המציגה כותבים צעירים המבקשים לפענח את הקודים של חברה הישראלית בכלים חדשים. הסדרה מבקשת להיות אלטרנטיבה בשני מובנים: להאיר תופעות חדשות כמו השפעת תרבות ההמונים על החברה הישראלית ולהעניק במה לקולות מקוריים, שלרוב אינם משתלבים בתרבות השלטת. הסדרה עוסקת בכל היבטי הביקורת: פוליטיקה, תרבות, חברה, אתניות, ספרות ופילוסופיה.

כל אחד מן הספרים בסדרת "עולמות" מביא לקורא תרבות אחרת של מנהגים, לשון, אוכל ואנשים שחיים באורח שונה. כל אחד מן הספרים מעלה את הצבע והניחוח של מקום אחר ומעורר סקרנות לנסיעה ממשית. בין אם הקורא ביקר בדרום ספרד או בהרי ההימלאיה ובין אם הוא חולם להגיע אליהם, ספרי המסע של סדרת "עולמות" יספקו את סקרנותו, ובמידת-מה גם את תאוות המסע שלו.  "עולמות" היא סדרת ספרי המסע היחידה היוצאת לאור בישראל.

סדרת פסיכואנליזה מפרסמת מאז 1993 בעיקר תרגומים של ספרי יסוד בתחום הפסיכואנליזה, החל בפרויד וכלה במחברים בני זמננו, בתרגום עברי עדכני, ובלוויית מבואות והערות מקיפות להבהרת ההקשר ההיסטורי ותכני הספרים. באחרונה החלו להופיע בסדרה גם ספרי מקור של מחברים ישראלים בתחום זה.

סדרת מקרא לישראל היא פירוש מדעי למקרא, הנסמך על רבדי התרבות היהודית לדורותיה. הסדרה מבקשת להעריך את צדו האמנותי של המקרא ולהביא את מיטב הידע על לשון המקרא ועל סוגי הספרות השונים בו, לבחון את עולמו הרעיוני של המקרא ואת סברות המחקר על התהוות הספרים. בסדרה זו יצאו עד כה הספרים יהושע, שופטים, שמואל א, שמואל ב, ירמיה, יחזקאל, משלי, יואל, עמוס, עובדיה, יונה, שיר השירים, רות ואסתר.

סדרת ארון ספרים יהודי שואפת להוציא לאור מפעלי יצירה רוחנית-תרבותית העשויים להביא לארון הספרים היהודי-ההיסטורי מתרומות הזמן הזה. זוהי סדרת ספרים השרויה במתח פורה בין הזיכרון ההיסטורי המשותף ובין ההווה, השואפת להפגיש "שלשום ומחרתיים". כלומר, לקשור בין שורשים ומקורות ובין אופקי חזון; זיכרון ואוטופיה בתנות גומלין. מקור המושג "ארון ספרים יהודי" ברשימת זיכרון של גרשם שלום לברל כצנלסון.

 

ב.  כללי
מפעל המנויים
ספרייה לעם

כל שנה מלקטים עורכי ספרייה לעם אוסף מרשים של יצירות ספרות רב־גוניות: מבחר ססגוני ומרתק מספרות המקור וספרות העולם.
כמנויי ספרייה לעם אתם מקבלים לידיכם את הספרים מיד עם צאתם לאור במחירים ובתנאים מועדפים.
 

צוות ההוצאה

 

חברי המערכת

 • ספרייה לעם: יובל שמעוני | מאיה אנדריץ' (פלדמן)

 • סדרת עין טובה: ארז רווה

 • ספריית אופקים, ספרי עיון: אבי שילון

 • ספרי ילדים ונוער: תמר הוכשטטר

 • פסיכואנליזה: עמנואל ברמן

 • מקרא לישראל: שמואל אחיטוב

 • ספרי שירה: דרור בורשטייןחברי מועצת המנהלים

 • דודו בצלאל, יו"ר
 • ארז ביטון
 • עו"ד יחיאל שמיר
 • עו"ד יפתח הלינג
 • פיטר לרנר
 • רן שחורי
 • הילה אורן
 • יאיר מושקוביץ
 • עו"ד גלי הכט־יפה