מחשבות גשמיות

הקיום הגופני ותרבות התמונה הנעה
ויוויאן סובצ'ק

בביקורת חריפה על תפיסות שמדגישות עולם וירטואלי, שדימויים מחליפים בו את המציאוּת והכול "רק ייצוגים", מחקרה פורץ הדרך של חוקרת הקולנוע ויוויאן סובצ'ק מחזיר את הגוף לתמונה. הוא מראה שהקיום החומרי והממשי שלנו ממלא תפקיד מרכזי במפגש שלנו עם דימויים ועם העולם הנראה. הצפייה הקולנועית אינה אפוא מבט מרוחק על מסך אלא קשר גשמי, חושי וטעון של צופים בשר ודם. עוד לפני שהבנו ופירשנו את הסרט, הגוף שלנו כבר יודע ומגיב – השערות שלנו סומרות, אנו חשים דגדוג באצבעות, נרעדים, נחרדים, כואבים ומתענגים עד לשד עצמותינו.

סובצ'ק שוזרת בספרה מחשבות גשמיות: הקיום הגופני ותרבות התמונה הנעה חקירה פילוסופית דקדקנית בכתיבה אישית כנה וסוחפת. היא מנתחת סרטים עלילתיים רבים, ובהם בלייד ראנר, הפסנתר, המוות נאה לה, פורסט גאמפ, חוקי המשחק והמזח, דנה ביצירותיו הבולטות של קז'ישטוף קישלובסקי ומנסחת טענות חשובות על המבט המגולם בסרטים תיעודיים. בעזרת פנומנולוגיה, אתיקה ומחקרי גזע, מגדר ומוגבלויות סובצ'ק בוחנת בין היתר את חוויית ההליכה לאיבוד במרחב; הקשר בין ניתוחים פלסטיים ובין אפקטים מיוחדים; זִקנה; תרבות הידוענים; סייבורגים; איברים תותבים; טכנולוגיות של כתיבה וייצוגי מוות בקולנוע התיעודי והעלילתי. ניתוחה המפתיע והמקורי קורא תיגר על העדפת ההתבוננות השכלית מן ההתנסות החושית ומצביע על שיתוף הפעולה העמוק והפורה בין הגוף הגשמי ובין המחשבה.

ויוויאן סובצ'ק היא פרופסור אמריטה במחלקה לקולנוע, טלוויזיה ומדיה דיגיטלית באוניברסיטת קליפורניה, לוס אנג'לס, וידועה במחקריה על מדע בדיוני, על היסטוריה ועל פנומנולוגיה בקולנוע.

קרא עוד  >
58.80    מחיר מקורי לפני הנחה98.00 
חודש המשפחה בעם עובד :)
40% הנחה ללקוחות האתר!

ספרים נוספים של הסופר/ת