חייו ומותו של כדור הארץ

איך מדע האסטרוביולוגיה משרטט את גורלו של כדור הארץ
פיטר ד' וורד ודונלד בראונלי>>

בעוד 20 ביליון שנה יחדל כדור הארץ להתקיים. הוא ייבלע בשמש, שתפחה והיתה לענק אדום. כך חוזה המדע החדש, האסטרוביולוגיה, שעיקריו מובאים בספר הזה. "חייו ומותו של כדור הארץ" הוא הספר הראשון שמציג הצגה מקיפה את קציו של כדור הארץ על יסוד הבנה חדשה של האבולוציה של כוכבים ופלנטות. החיים על כדור הארץ, כך מראים מחברי הספר, הם פרט כמעט זניח בתולדותיו. הם הופיעו לפני 3.4 ביליון שנים בלבד, וייעלמו זמן רב לפני שיחדל הכדור להתקיים. תולדות החיים הן מחזור שראשיתו דומה לסופו: תחילתם ביצורים מיקרוסקופיים דמויי חיידקים ושיאם בצורות החיים הרב-תאיות העילאיות. אבל החיים כבר עברו מזמן את שיאם. כמות המינים בעולם פוחתת וכמות הביומסה בימים וביבשות יורדת והולכת. לא ירחק היום והחיים על כדור הארץ ישובו לרמה החיידקית. גם החיידקים עצמם ייכחדו בחום הגובר. אפקט החממה שאנו כנראה שרויים בו כיום, מסבירים המחברים, אינו אלא שָרָב קליל, הפוגה קלה בין שתי תקופות קרח. הקרח יחזור, אך אחריו יבוא החום הגובר והולך של השמש. המים האחרונים יתנדפו מכדור הארץ באפקט חממה דוהר, ובבוא היום ייבלע הכדור עצמו בשמש התופחת.

בשזירת פרטיו של מדע האסטרוביולוגיה החדש הוציאו המחברים מתחת ידם סיפור מרתק של לידה, חיים ומוות והם מציגים נקודת מבט חדשה ומפתיעה על חיינו כאן על כדור הארץ ועל החיים ביקום בכלל.

הספר מביא את מחקריו וממצאיו המרתקים של מדע האסטרוביולוגיה על מהלך חייה ומותה של הפלנטה שלנו, כדור הארץ. כמו סיפור מתח, כמו סרט המוקרן בהילוך מהיר, עוברות לנגד עיני הקורא תמורותיו של כדור הארץ במשך מיליוני וביליוני שנים, עד אחריתו: תחילה יגוועו כל החי והצומח, אחרי כן יישטפו כל הקרקעות ויתאדו כל האוקיאנוסים, ולבסוף ייבלע כדור הארץ עצמו בשמש התופחת. אך עוד לפני כן, בעוד כמה אלפי שנים, תשוב תקופת הקרח, ועמה הקרחונים. הקורא יוצא אל מסע במרחבי זמן עצומים ובפלנטות רחוקות – וחוזר עם מבט חדש ומפתיע על חיינו כאן על כדור הארץ: זמנם של חיים אלה קצוב, אחריתם דומה לראשיתם, ולא, אין לנו לאן לברוח. כמו שאומרים המחברים: "הפלנטות השכנות לנו, מאדים ונוגה, זו קפואה וזו לוהטת ביקד-יקוד, לימדונו עד כמה יחיד ומיוחד, כמה נפלא ופלאי הוא ביתנו."

עתליה זילבר, עורכת אפקים מדע
קרא עוד  >
39.0000    מחיר מקורי לפני הנחה78.00 
חודש הספר בעם עובד 📕
50% הנחה ללקוחות האתר!