המוזיקה לפני הכול

על שירת משוררים והלחנתה
עודד אסף

מה בין שירת משוררים לבין מוזיקה? האם כל יצירה של משורר ניתנת להלחנה? כיצד קובעים אם הלחן מתאים למילים? ובכלל, האם יש דרך בדוקה לאמוד את מידת הצלחתה או כישלונה של הלחנת שירה?

הספר מציג כמה סוגיות עקרוניות בתחום מרתק ומורכב זה של הזיקה בין המילים למוזיקה, תוך התמקדות בדוגמאות נבחרות של שירי משוררים מולחנים - מאתונה העתיקה, דרך אירופה בימי-הביניים ובתקופת הרנסנס, עבור ב"ליד" של המאה התשע-עשרה, ועד יצירותיהם של מלחינים חדשניים במאה העשרים. מקום מיוחד מוקדש לזמר הישראלי ולמפגשים בין שירת משוררים כנתן אלתרמן, רחל או נתן זך לבין מלחינים כסשה ארגוב, נעמי שמר ומתי כספי.

המוזיקה לפני הכול הוא ספר המיועד לקהל קוראים רחב, ולאו דווקא למוזיקאים מקצועיים. הוא מכוון לשאלות ולתהיות, ולא לתשובות נחרצות. מטרתו היא להציג בפני הקוראים כמה תהיות עקרוניות על שירה מולחנת על זרמיה השונים, ולתרום, בין השאר, לדיון המתפתח בשנים האחרונות סביב התופעה הייחודית של הלחנת שירי המשוררים בישראל.

קרא עוד  >
50.40    מחיר מקורי לפני הנחה84.00 
חודש המשפחה בעם עובד :)
40% הנחה ללקוחות האתר!
  
המלצות

 "...מצליח אסף לרתק ולגרות למחשבה ולפתוח ערוץ חדש של האזנה למוכר ולידוע."
ארז שוויצר, ספרים / הארץ,
יולי 2012.

 "הקוראים מתבקשים לחשוב מתי שיר יוצא נשכר מההלחנה, ומתי לעומת זאת¬ מנגינה מוצלחת כשלעצמה משמשת מלכודת דבש; מתיקותה של מנגינה יפה עלולה לטשטש את העובדה שהיא פוגעת בטקסט, מתעלמת מתכניו, עד כדי סירוסו. אבל אולי מוסיקה - מעצם עוצמתה, יכולתה לעורר ריגוש, המופשטות של מסריה - תמיד חשובה יותר? "שמע קול הצליל כצו מתוק" כתב יעקב פיכמן ב"אורחה במדבר" ("ימין ושמאל רק חול וחול") ומבלי דעת ניסח, כביכול, סיסמה אפשרית של גישה כזאת."
חגי חיטרון, גלריה / הארץ,
יולי 2012

קרא עוד >