הכוכבים לא רימו

מאת:  דן מירון | אריאל הירשפלד

שמונים שנה לאחר צאתו לאור של כוכבים בחוץ של נתן אלתרמן, אפשר וגם צריך להודות כי זה המסעיר בקרב ספרי השירה העברית הישראלית. יש כמובן ספרי שירה עבריים שמדרגתם האמנותית אינה נופלת משלו, אבל אין מרהיב, מפתיע, מוזר וּוירטואוזי כמותו. עם הוצאתו לאור הוא התקבל בהערצה בלב הנוער הארץ־ישראלי, אך לאחר ימי דור, משהונחו היסודות של השירה הישראלית על רקע ימי החולין שלאחר הקמת המדינה, הואשם ביופי מופרז וקר ובניכור מחיי האדם הממשי.


דן מירון ואריאל הירשפלד טוענים שה"האשמות" מבוססות על אי־הבנה של שני היסודות בשירת כוכבים בחוץ, שעליהם בעיקר נמתחה הביקורת: המוזיקליות הסוחפת, הסדורה והמושלמת של השירים והשפה הפיגורטיבית הצבעונית שלהם. בשני יסודות אלה החוקרים מגלים את הקשב הרגשי העילאי ואת האחריות המוסרית הכבדה שליוו את יצירת כוכבים בחוץ, שיש לראות בהם תוצאה של משבר רוחני בחייו האמנותיים והפוליטיים של המשורר, שהיה בבואה של משבר המודרניזם בכללותו.

ספר זה אולי לא יחתום את הוויכוח על כוכבים בחוץ, אבל הוא יתעל אותו לאפיק מחשבה חדש, לשיח רחב אופק ומדויק יותר מזה שהתנהל בו עד כה; שיח זה יחשוף את מה שיכול להתגלות בספר דווקא בימינו אלה, ימי המשבר הגורלי ביחסי האדם עם הטבע והסכנה הגוברת לשלמותו של צלם האדם.

דן מירון הוא גדול חוקרי הספרות העברית החדשה, הבונה זה שישים שנה את תיאורה המקיף של יצירת אלתרמן ומפרש את מקומה בתרבות הישראלית. ספרו פרפר מן התולעת הוא רומן מחקרי – ביוגרפיה רוחנית של אלתרמן בצעירותו, השזורה בהתפתחותה של הישראליות.

 

אריאל הירשפלד הוא חוקר ומבקר ספרות ותרבות, ומרצה בחוג לספרות עברית באוניברסיטה העברית בירושלים. מחקריו ומסותיו בתחומי השירה, המוזיקה, המקום והלשון מצטיינים במקוריות ותעוזה פורצות דרכים ומחשבה ובכישרון נדיר לשלב בין תחומי הידע השונים, במקומותינו ובעולם הגדול. בין ספריו: כינור ערוך – לשון הרגש בשירת ח"נ ביאליק (עם עובד, 2011); לקרוא את ש"י עגנון (אחוזת בית, 2001).

נושא:
שירה
סדרה:
אפקים
מספר סידורי:
323
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
הכוכבים לא רימו
כותרת משנה:
כוכבים בחוץ מאת נתן אלתרמן, קריאה מחדש
שם מחבר:
דן מירון ואריאל הירשפלד
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
The Stars Vindicated
כותרת משנה בלועזית:
Nathan Alterman's "Stars Outside" Re-Viewed
שם המחבר בלועזית:
Dan Miron | Ariel Hirschfeld
על העטיפה:
קרל פרידריך שינקל " היכל הכוכבים" - מתווה לתפאורה ל"חליל הקסם" מאת מוצארט. ברלין 1816
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-22118
ISBN:
978-965-13-2815-2
מספר עמודים:
247
שנת הוצאה לאור:
תש"ף / ינואר 2020
עם עובד - הכוכבים לא רימו / דן מירון ואריאל הירשפלד
עם עובד - הכוכבים לא רימו / דן מירון ואריאל הירשפלד
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
מחיר: 88.00 ש"ח
מחיר מבצע: 61.60 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - כינור ערוך / אריאל הירשפלד