בנגאזי-ברגן בלזן

בנגאזי–ברגן־בלזן הוא הרומן הראשון בעברית – וקרוב לוודאי בכל שפה – המגולל את סיפורם העלום של יהודי לוב בשואה. קורותיה של משפחה יהודית שההיסטוריה מזמנת לה מערבולת של התנסויות אימתניות, החל בכיבוש הגרמני של לוב ב-1941 וכלה בשחרור מחנה הריכוז ברגן־בלזן ב-1945. בני משפחת חג'ג', מהנכבדות בקהילת בנגאזי, נעקרים מאורח חייהם, מעירם האהובה וממולדתם: עם עוד יהודים לובים הם נלקחים ממדבר סהרה הלוהט, מועברים בספינה למחנה מעצר הררי באיטליה ונשלחים ברכבות אל גרמניה המושלגת, להיכלא ולמות בברגן־בלזן.
שלושה מסעות משתרגים פה: מסכת הפורענויות שחווים יהודי לוב, על יחסי העבד והאדון הנטווים בינם, צאצאי היבשת השחורה, ובין בני אירופה, שוביהם האיטלקים והגרמנים; מסע החניכה של גיבורת הרומן סילבנה חג'ג', צעירה משכילה, מבריקה ויפת תואר הכופרת בנורמות הפטריארכליות של סביבתה; ומסע צלילי בתוך בליל לשונות, שהעיקרית בהן היא הערבית היהודית הלובית.
הרומן נע במקצבים משתנים בין יבשות וארצות ומציג בלשון ארצית ופיוטית לסירוגין נרטיב אחר מזה המוכר מייצוגי השואה הרווחים. זוהי שואה של יהודים מארצות ערב, שחזותם כהה ושפתם שמית – סימני היכר שהציבו אותם במדרג הגזע של הנאצים כנחותים אף יותר מיהודי אירופה. זוהי שואה של מי שנתפסו כזרים ולעתים כמאיימים גם בעיני היהודים האירופים שהיו שותפים לגורלם – יסוד זר אפילו בתוך אותה פלנטה אחרת.  
בנגאזי–ברגן־בלזן, המושתת על עובדות היסטוריות, מחלץ מתהום הנשייה פרק היסטורי נשכח, ומעמיד במרכזו דמות אוניברסלית של אישה היכולה למוראותיה של אנושות אכזרית שרירותית. הוא איננו אפוא בבחינת קינה על אובדן האנושות, אלא שיר הלל לכוחותיו הטמירים של האדם.

נושא:
סדרות-ספריה לעם, סיפורת - מקור, ספריה לעם, שואה ומלחה"ע השנייה
סדרה:
ספריה לעם
מספר סידורי:
667
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
בנגאזי ברגן בלזן
שם מחבר:
יוסי סוכרי
עריכה:
חנן אלשטיין
עריכת הסדרה:
משה רון, תרזה בירון-פריד ויובל שמעוני
שם הספר בלועזית:
Benghazi-Bergen-Belsen
כותרת משנה בלועזית:
Roman
שם המחבר בלועזית:
Yossi Sucary
על העטיפה:
הלונגו־מרה, הטיילת הישנה של בנגאזי (באדיבות מרכז מורשת יהדות לוב, אור יהודה)
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
עיצוב הסדרה:
יהודה דרי
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21488
ISBN:
978-965-13-2418-5
מספר עמודים:
304
שנת הוצאה לאור:
תשע"ד / אוקטובר 2013
בנגאזי-ברגן־בלזן / יוסי סוכרי
בנגאזי-ברגן־בלזן / יוסי סוכרי
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 88.00 ש"ח
מחיר מבצע: 44.00 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

"עוד לא התחלתם אפילו להבין ולהעריך את המאז'וריות ביצירתו הגדולה של הסופר והאינטלקטואל יוסי סוכרי שמצחצח את הכלים לדון בעדות על השואה של עדה מינורית בישראל."
חביבה פדיה, נובמבר 2013.