שִׁירָה לָעָם

שירה היא הדיבור של הנשמה. שירה נכתבת בתגובה ישירה של הנשמה למצבים, למחשבות, לרגשות ולדברים. אין לדעת מה יעורר את נשמתנו. יש אדם שיהיה אדיש למאורע היסטורי חשוב, אך יתרגש עד עמקי נשמתו ממבט שיפנה אליו כלב.
שירה היא סוג של כתיבה ספרותית. אבל עוד לפני הכתיבה, שירה היא יחס מסוים לעולם, דרך חיים יומיומית. ההולכים בדרך החיים הזאת לפעמים כותבים שירים, אבל לא בהכרח. עיקרה של דרך החיים הזו היא בידיעה: שום דבר אינו סתמי. במילים אחרות, בידיעה שעצם קיומו של משהו בעולם הוא פלא – מאטוֹם אחד של פחמן ועד פרח, ממולקולה אחת של מים ועד כוכב, מעכבר ועד הר.
הליכה בדרך השירה משמעה הכרה באפשרות של הופעת דבר-מה חשוב ויפה בכל רגע, מעבר לכל פינה, מכל חלון של כל אוטובוס. הדבר עשוי להכניס אותנו לציפייה שקטה, כמו מי שמילא טופס הגרלה וברקע של הכרתו חש ציפייה לזכייה, גם כשהוא עסוק בעבודתו. הזכייה של ההולכים בדרך השירה אינה כספית. היא יקרה הרבה יותר. הפרס ניתן לכל מי ש"ממלא את הטופס", כלומר לכל מי שנמצא במצב של הציפייה הזאת. לפרס הזה קוראים "החיים", כי ללכת בדרך השירה משמעו לשים לב לחיים שלנו.
אכן, כך כתב פּדריג או'טוּמה, משורר אירי: "שירה עוזרת לנו להבין מה יכול לקרות כשאנו שׂמים לב לחיים שלנו". ו"החיים שלנו" אינם רק הסיפור האישי. הם גם הם הפחמן, והפרחים, והמים, והכוכבים, והעכברים, וההרים. מה לא?
אין פירושו של דבר שאכן כל יום, כל רגע, נחוש כך. הסתמיות תהיה שם ממילא. אבל משמעות הדבר שזאת תהיה תמיד אפשרות אמיתית של חיינו, זמינה בכל רגע של כל יום, בכל מקום, מול ציור יפה וליד פח האשפה. בכל רגע יכול אור הירח להסתמן מאחורי העננים.
שירה לָעָם: הסדרה הזאת מבקשת להשמיע קולות פשוטים ועמוקים. אין זו סדרה של שירה מתוחכמת. היא מיועדת לקוראת ולקורא המבקשים מהשירה השראה לצאת אל העולם ולראותו בעיניים חדשות, להתחיל לשים לב, ללכת בדרך השירה ואולי להיות משוררים בעצמם.
איני מתיימר להגדיר כאן מהי שירה, אלא לתאר את הקולות שהסדרה הזאת רוצה להשמיע.

תודה,
דרור בורשטיין

***
כמה עניינים טכניים:
1. נא להגיש הצעות לספרי שירה או לתרגום ספרי שירה דרך האתר הזה בלבד.
2. נא להגיש את המיטב של כתב היד ולא את כולו. בחרו את עשרים השירים הטובים ביותר שיש ברשותכם, ושלחו רק אותם.
3. נוכל לפרסם שלושה ספרי שירה בשנה לכל היותר. משמעות הדבר שניאלץ לדחות ספרים רבים ואני מתנצל על כך מראש. ייתכן מאוד שכתב יד מעולה לא יתקבל מפני שלא יתאים לסדרה.
4. ככלל, הוצאת ספרי שירה בישראל היום תלויה בהשגת מימון מקרנות תמיכה ציבוריות.


איך להגיש כתב יד? לחץ כאן