מקום, זיכרון ומיתוס בקולנוע הישראלי העכשווי

מאת:  ענת יונת זנגר

מקום, זיכרון ומיתוס בקולנוע הישראלי העכשווי בוחן סרטים תיעודיים ועלילתיים ישראליים ואת האופן שתיאורים של נוף ושטח מספקים נקודת מבט ייחודית של הזהות היהודית ושל הזהות הישראלית. המחברת מדגימה כיצד המרחב הקולנועי הוא מְכל של האירועים העלילתיים, ולא זו בלבד אלא שהוא מאורע בפני עצמו ומטעם עצמו, שכן מרחב ומקום הם יסודות בעלי ערך במשא ומתן מתמשך על הזהות היהודית ועל הזהות הישראלית. הסרטים לוכדים את המראה של המקום והם גם רוקמים רשת עקבות, שאינן ניתנות לשליטה, של מערכות כלכליות, חברתיות ופוליטיות.

המרחב והמקום הם מאפיינים חשובים בזהות הישראלית. בעקבות שינוי התנאים גם התפיסה בנוגע למאפיינים הללו משתנה. כאלפיים שנים של גלות יצרו פער בין רעיון המרחב היהודי ובין האופן שמדינת ישראל המודרנית מממשת את הרעיון הזה. פער זה גדל מהקמת המדינה, וביטוייו בקולנוע הישראלי מרובדים. בספר זה המקום והמרחב משמשים הן מושא לניתוח והן כלי תאורטי. הניתוח הביקורתי של הסרטים עוקב אחר החלוקה בין המסגור הקולנועי ובין המסגור הציוני, ובה בעת גם אחר הקשר ביניהם. נקודת מבט חדשנית זו מאפשרת לנו להבחין במוטיבים רבי־ערך בתרבות העכשווית (מפות, גבולות, מחסומים ואזורים צבאיים) ובמיתוס היהודי (גן, מדבר, מים, ירושלים והמקום הקדוש).

המחברת מתייחסת גם לספרות ולאמנות הישראלית ומשלבת הבחנות מתחומי האמנות החזותית, לימודי התרבות, המיתולוגיה, מחשבת ישראל וכמובן לימודי הקולנוע.

ענת זנגר היא פרופ' חבר בבית הספר לקולנוע וטלוויזיה ע"ש סטיב טיש באוניברסיטת תל אביב ושימשה יותר מעשר שנים ראשת הלימודים לתואר שני בו. מחברת הספר רימייקים קולנועיים כטִקסיות והסוואה: מכרמן לריפלי (Film Remakes as Rituals and Disguises Form Carmen to Ripley, Amsterdam University Press, 2006) וכן מאמרים רבים בכתבי עת בין־לאומיים וישראליים בולטים. ספרה על ירושלים בקולנוע הישראלי עומד לראות אור באנגלית בהוצאת Vallentin Mitchell.

הערה:
ערכה מדעית: ניר פרבר
נושא:
קולנוע
סדרה:
עומק שדה
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
מקום, זיכרון ומיתוס בקולנוע הישראלי העכשווי
שם מחבר:
ענת יונת זנגר
עריכת הסדרה:
רז יוסף ובועז חגין
שם הספר בלועזית:
Place, Memory and Myth in Contemporary Israeli Cinema
שם המחבר בלועזית:
Anat Y. Zanger
מתרגם:
מאנגלית: מריאנה בר
התצלום על העטיפה:
מתוך הסרט 'למראית עין', במאי: דני סירקין (ישראל: JCS הפקות וסרטי יונייטד קינג, 2005) באדיבות סרטי יונייטד קינג, משה ולאון אדרי
עיצוב העטיפה:
יהודה דרי
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-22036
ISBN:
978-965-13-2796-4
מספר עמודים:
295
שנת הוצאה לאור:
תש"ף / פברואר 2020
עם עובד - מקום, זיכרון ומיתוס בקולנוע הישראלי העכשווי / ענת יונת זנגר
עם עובד - מקום, זיכרון ומיתוס בקולנוע הישראלי העכשווי / ענת יונת זנגר
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 42.00 ש"ח
הוסף לעגלה