מנהיגה ללא גבולות

הנרייטה סאלד | ביוגרפיה

מאת:  דבורה הכהן

במסע מרתק בעקבות הנרייטה סאלד חושפת דבורה הכהן את דמותה של מנהיגה חברתית פורצת דרך. חדורה הרגשת שליחות פעלה מגיל צעיר לתיקון עולם; נגד העוולות בהדרת נשים ומיעוטים, נגד גזענות, לביעור האנטישמיות ולסיוע למהגרים ופליטים. ייסדה את ארגון הדסה, ובו מאות אלפי חברות, והקימה את מערכת הבריאות בארץ ישראל ואת מפעל עליית הנוער. היא בלטה בין המנהיגים היהודים המפורסמים ביותר במאה ה־20.


הנרייטה סאלד (1945-1860), ילידת בולטימור בארצות הברית, חייתה בתקופה הסוערת ביותר בהיסטוריה המודרנית; בעת שגלי ההגירה הגדולים לאמריקה הפכו אותה למדינה רבת־כוח ולריכוז היהודי הגדול והחשוב במהפכות החברתיות ובשתי מלחמות עולם. במאורעות שהייתה עדה להם משובץ סיפור חייה.


מפעליה הגדולים השתרעו בשתי חזיתות, תחילה בארצות הברית, ובעשורים האחרונים לחייה – בארץ ישראל. סאלד נפטרה בירושלים, ואלפים מכל חוגי הציבור צעדו אחר ארונה בהלוויה שלא נראתה כמותה בארץ. היא נקברה בהר הזיתים, אולם האישה המיוסרת בחייה לא נחה בשלום על משכבה אף לאחר מותה.


סיפור חיים הוא גם מסע לנבכי נפשו של האדם. סאלד הייתה דמות חידתית ורבת־ניגודים. ביוגרפיה זו מבוססת על אלפי מסמכים שפזורים בארכיונים בשלוש יבשות. מצוקותיה ותסכוליה מתגלים באין־ספור מכתבים, וביומניה נחשפים כאביה ורגשותיה האינטימיים. רובם מתפרסמים כאן לראשונה, ומתוכם עולה סיפור חיים כובש לב של אישה שהעפילה למרום המנהיגות, אבל הרגישה החמצה בחייה הפרטיים "היו לי חיים עשירים אבל לא מאושרים".

פרופ' דבורה הכהן חיברה מחקרים פורצי דרך. בין ספריה: עולים בסערה (1994) תכנית המיליון (1994) הגרעין והריחיים (1998), ילדי הזמן (2011).

הערה:
הספר ראה אור בסיוע מועצת הפיס לתרבות ולאמנות ובסיוע מכון הקרן הקיימת לישראל לתולדות הציונות וההתיישבות
נושא:
ביוגרפיה וזיכרונות
סדרה:
אפקים
מספר סידורי:
317
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
מנהיגה ללא גבולות
כותרת משנה:
הנרייטה סאלד | ביוגרפיה
שם מחבר:
דבורה הכהן
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
To Repair a Broken World
כותרת משנה בלועזית:
The Life of Henrietta Szold
שם המחבר בלועזית:
Dvora Hacohen
התצלום על העטיפה:
באדיבות ארכיון התצלומים של הארכיון הציוני לאומי, ירושלים
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-22014
ISBN:
978-965-13-2743-8
מספר עמודים:
480
שנת הוצאה לאור:
תשע"ט / אפריל 2019
משקל:
620g
עם עובד - מנהילגה ללא גבולות / דבורה הכהן
עם עובד - מנהילגה ללא גבולות / דבורה הכהן
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
מחיר: 98.00 ש"ח
מחיר מבצע: 68.60 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר