דברים - שני כרכים | מקרא לישראל

מאת:  יעקב חיים טיגאי

צאתו לאור של הפירוש לספר דברים הוא חגיגה ללומדי מקרא ולקורא העברי המשכיל. לראשונה לפנינו פירוש מדעי עברי לחומש דברים.

המחבר יעקב (ג'פרי) טיגאי הוא פרופ' אמריטוס במחלקה לשפות ותרבויות המזרח הקרוב באוניברסיטת פנסילבניה בפילדלפיה.

הפירוש רואה אור בסדרת 'מקרא לישראל', סדרת פירושים מדעיים למקרא שמחבריהם הם חוקרים נודעים באוניברסיטאות בישראל ובחו"ל. הפירושים נכתבו תוך ניצול מרבי של מיטב הפרשנות המסורתית היהודית ומחקר המקרא המדעי המודרני, והמקצועות התורמים להבנת המקרא על רקע תרבויות המזרח הקדום, הבלשנות והארכיאולוגיה של האזור ותולדותיו, וחקר הספרות.

ספר דברים, החומש החמישי של התורה, קרוי גם "משנה תורה". עיקרו הוא נאום ארוך שנשא משה באוזני בני ישראל בערבות מואב ערב כניסתם לארץ כנען. אבל הספר אינו חזרה על ארבעת החומשים שלפניו. יש שהוא מוסיף על האמור בהם או מציג את המסופר מזווית שונה, או אף מציג גרסה מנוגדת למסופר בחומשים שקדמו לו. לפי המסופר במלכים ב' פרק כב' הספר נמצא במהלך השיפוצים במקדש בימי יאשיהו מלך יהודה בשנת 622 לפני הספירה. חוקי ספר דברים הם ההתגלמות המפותחת ביותר של דאגת התורה לעניים ולשכבות החלשות בחברה. ייחודו של הספר היא הדרישה האולטימטיבית של ריכוז הפולחן במקדש ירושלים, היינו ביטול כל מקומות הפולחן המקומיים, למה הדבר דומה? לביטול כל בתי הכנסת וריכוז עבודת האל בבית כנסת מרכזי בירושלים! אכן דרישה מהפכנית!

חכמי ישראל לדורותיהם נזקקו להסבר הסתירות שבין המצוות והתפיסות שבארבעת החומשים הראשונים לחומש החמישי. פרשנות מיישבת זאת ניכרת כבר במקרא עצמו, בייחוד בספר דברי-הימים שמסוף תקופת פרס. הפירוש שלפנינו מתמודד עם סתירות אלה כפי שהוסברו על ידי חכמי ישראל במשך הדורות, עומד עליהן, ומסבירן בהתאם למחקר המדעי העכשווי, ומסביר כיצד התפתחו ההלכות של ספר דברים במסורת ישראל. הפירוש שלפנינו מתייחס לרקע ההיסטורי של הספר, ללשונו ולצורתו הספרותית, ועומד על פירוש הכתובים לפי הפשט.

פירושו של פרופ' טיגאי הוא ספר חובה לכל המבקש ללמוד את ספר דברים ולהעמיק בהבנתו. הספר כולל מפות ואיורים.

לצערנו הרב,  אירעה תקלה מצערת  בהדפסת המהדורה הראשונה של הספר דברים: עמ' 477 - בעלי סמכות אזרחית ודתית - הושמט ולא נכלל במהדורה המודפסת.

להלן אנו מציעים לקוראים את העמוד החסר.

אנו מתנצלים שוב לפני קוראינו על התקלה.

בסדרת 'מקרא לישראל' ראו אור עד כה הספרים הבאים: יהושע, שופטים, שמואל (2 כרכים), ישעיה מ–סו (2 כרכים), ירמיה (2 כרכים), יחזקאל (2 כרכים), יואל ועמוס (בכרך אחד), עבדיה ויונה (בכרך אחד), נחום, חבקוק וצפניה (בכרך אחד), משלי (2 כרכים), שיר השירים, רות, אסתר.  

הערה:
בשיתוף הוצאת ספרים מאגנס והאוניברסיטה העברית בירושלים
נושא:
יהדות
סדרה:
מקרא לישראל
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
דברים
שם מחבר:
יעקב חיים טיגאי
עריכה:
שמואל אחיטוב
מתרגם:
מאנגלית: דוד לוביש ז"ל ודליה עמארה
סוג כריכה:
קשה
דאנאקוד:
32-21922
ISBN:
978-965-13-2578-6
מספר עמודים:
954
שנת הוצאה לאור:
תשע"ו / ספטמבר 2016
עם עובד - דברים | מקרא לישראל / יעקב חיים טיגאי
עם עובד - דברים | מקרא לישראל / יעקב חיים טיגאי
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 228.00 ש"ח
מחיר מבצע: 159.60 ש"ח
** 2 כרכים **
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

משלי / אביגדור הורוויץ
עם עובד - אסתר | מקרא לישראל / אדל ברלין
עם עובד - שמואל א | מקרא לישראל / שמעון בר אפרת
עם עובד - עובדיה יונה | מקרא לישראל / מרדכי כוגן ואוריאל סימון