רציפות ומרד

גרשום שלום באומר ובשיח

 

בקובץ זה מוצגים ראיונות ושיחות שנערכו עם גרשם שלום בישראל, באירופה, בארצות הבירית. הכוונה היא ליצור גשר דו-סטרי בין חיבורים, מסות ורשימות שלו לבין ניבו שבעל-פה: בין המובנֶה והמנוסח לבין תגובות האישיות – הניצוצות המתלבּים  מתוך שיח.

הארותיו ותובנותיו של שלום בשאלות הקיום היהודי בזמננו ובסוגיות הגשמת האוטופיה הציונית וכן תפישת מהות היהדות שלו – המוצגות כאן, מהוות השלמה חיונית למִגְבָּשֵי גישותיו ואמונותיו שכונסו בכרכים "דברים בגו" ו"עוד דבר". כאן כְּשָם (בספריו הנ"ל) מתגלה בפנינו האיש על מצפה ההיסטוריה היהודית, שזהותו החיצונית חופפת את כל תחומי עולמו הרוחני. שלום שמר נאמנות, לכל אורך הביוגרפיה הארצישראלית שלו, לאמונות שגיבש לעצמו לקאת ולאחר עלייתו ארצה בראשית שנות העשרים. הוא נשאר "איש העלייה השלישית" כל ימיו; לא היה בעולמו חַיִץ בין יהדותו לציוניותו על החיוב העצמי המתמיד שבה.

קובץ זה הינו חוליה נוספת ל"כתבי גרשם שלום" בהוצאת עם עובד. עד כה ראו אור: דברים בגו (תשל"ו), מברלין לירושלים (תשמ"ב), ולטר בנימין – סיפורה של ידידות (תשמ"ז, שבתי צבי והתנועה השבתאית בימי חייו, מהדורה חדשה (תשמ"ח), עוד דבר (תש"ן), מחקרי שבתאות, ההדיר יהודה ליבס (תשנ"ב).

נושא:
יהדות
סדרה:
ארון ספרים יהודי
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
רציפות ומרד
שם מחבר:
גרשם שלום
עריכת הסדרה:
אברהם שפירא
שם הספר בלועזית:
Continuity and Rebellia
כותרת משנה בלועזית:
Gershom Sholem in Speech and Dialogue
שם המחבר בלועזית:
Gersham Scholem
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-1965
מספר עמודים:
125
שנת הוצאה לאור:
תשנ"ה/1994
עם עובד - רציפות ומרד / גרשם שלום
עם עובד - רציפות ומרד / גרשם שלום
חסר במלאי