שום גמדים לא יבואו

מאת:  שרה שילה

בעיירת ספר מרוחקת חיים התושבים באימה מתמדת מפני האויב שמעבר לגבול. שש שנים לאחר מותו של אחד מיקירי תושביה- מלך הפלאפל המקומי- עדיין לא השלימו אשתו וששת ילדיו עם המוות הזה, ולכל אחד מהם דרכו שלו להתמודד עמו ועם החיים שגזר.

לילה: אישה שוכבת בקצה מגרש כדורגל ריק; שני ילדים מסתגרים עם בז שניסו לאלף; בחור צעיר מתכונן לעזיבה; נערה מספרת לשני אחיה הקטנים סיפור שישנה את חייהם.

באין מושיע שיבוא מן העולם שבחוץ, לא יהיו לדמויות כאן אלא כוחותיהן שלהן להתמודדות עם שברן – כוחות דלים לכאורה וחסרי תוחלת, עד שמתגלה שדי בהם להקים אדם מן המתים.

בלשון נמוכה על-פי הגדרתה ועשירה להפליא מצליחה שרה שילֹה לתת לדמויות משולי החברה הישראלית פתחון-פה שטרם זכו לו, ולהאהיב אותן על הקורא עם הסוד האפל שהן נוצרות בלבן.

עוד לפני צאתו זכה הרומן בשני פרסים לספרי ביכורים, אבל אין לו צורך בהנחות כלשהן: זהו רומן בשל ומפתיע, שמעז לגעת במחוזות הנידחים ביותר והאסורים ביותר, ואף להמציא לקוראיו נחמה.

הספר זיכה את המחברת בפרס קרן טובה ויצחק וינר לעידוד יצירה ספרותית מקורית ובפרס שרת החינוך בתחומי היצירה הספרותית – פרס ספרי ביכורים תשס"ה.

 

 --------------------------------------

"הרומן הראשון של שרה שילה, הוא יצירת ספרות גדולה, יצירת מופת של הספרות הישראלית..."

דרור בורשטיין, מוסף "ספרים", "הארץ"


"...קריאה מרתקת, מהפנטת, כמו האזנה ליצירה שצליליה הדיסהרמוניים יוצרים הרמוניה מופלאה, כובשת, שקשה להיפרד ממנה."

אורית הראל, "מעריב"


"רומן מדהים, עוצר נשימה וחזק מאין כמותו... יצירה מפתיעה ומרשימה באיכותה..."

ראובן מירן, "הארץ"


"במיומנות מרשימה היא שוזרת הומור סאטירי ואינה חוששת ללעוג לדמויותיה... השילוב הזה משרת את המטרה טוב יותר מכל מניפסט פוליטי."

מאיה פלדמן, ynet


"מדובר בספר שכל שורה בו מעידה על רגישותה המופלגת של המחברת לשפה המדוברת וכשרונה הרבה לעצב דמויות שמובחנות באמצעות סגנונות הדיבור השונים."

נרי ליבנה, מוסף "הארץ"

הערה:
תורגם לאנגלית בשם 'The Falafel King Is Dead'
נושא:
סיפורת - מקור
סדרה:
ספריה לעם
מספר סידורי:
548
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
שום גמדים לא יבואו
שם מחבר:
שרה שילה
עריכה:
יובל שמעוני
עריכת הסדרה:
נילי מירסקי, משה רון ותרזה בירון-פריד
שם הספר בלועזית:
No Gnomes will Apear
שם המחבר בלועזית:
Sara Shilo
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20859
מספר עמודים:
254
שנת הוצאה לאור:
תשס"ה/2005
עם עובד - שום גמדים לא יבואו / שרה שילה
עם עובד - שום גמדים לא יבואו / שרה שילה
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 58.80 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

"חווית הקריאה בספר הזה דומה קצת להסתגרות בסרט קולנוע. למשך כמה שעות אתה מקבל על עצמך את חוקי המקום הזה, את חשכתו, מוצא את עצמך חושב בעברית של הדמויות, הופך בעצמך, מתוקף היותך קורא, לבן משפחה, מקבל על עצמך את האחריות, הופך שותף לסוד ולשקר, כאיזה דוד שהזדמן לבית ושמע משהו שאסור היה לו לשמוע. וכפי שאומר איציק (עמ' 128): "שאתה נכנס לסרט אתה כבר לא בתוך העולם. גן-עדן זה, בחיי גן-עדן"."
דרור בורשטיין, ספרים / הארץ,
אפריל 2012.