אדוני התרבות

אנטומיה של יצרני תרבות ישראלים

המרחב התרבותי הוא המרחב שבו מתנהלת ורוחשת התרבות הישראלית. צרכן תרבות איננו רק אדם הקונה ספר בחנות, נדחק בתור לקונצרטים, צופה בערוצי הטלוויזיה השונים, אלא פחות או יותר כל אדם המתקיים בגבולות הקהילה, דובר את שפתה.

אדוני התרבות הם הפרסונות המייצרות ומדברות את התרבות, הם המתווכים בין הצרכנים ובין ה"תרבות", הם מייצרים את ה"תרבות" או נוצרים בהשראתה ככלי משחק קטנים הממלאים בצייתנות איזו משבצת. הם אייקונים, מותגים החנוטים בעולם הדימויים שלנו.

אדוני התרבות הוא ספר החותר לערטל משפת הדימויים המוכרת את המרחב התרבותי- ישראלי: רב סתירות ומבעים, רווי קלישאות וסמלים. מרחב המתקיים במלכוד כפול – מבפנים הוא נקרע בין קהילות וזהויות שונות היוצקות תכנים סותרים ומתנגחים למושג "תרבות ישראלית", ומבחוץ הוא מתנועע ללא הרף בין כמיהתה רבת השנים של הקהילה הישראלית לתרבות מערבית ובין הגיאוגרפיה שמצמיתה אותו למרחב הערבי. ולבסוף, לאחר שאמצעי ייצור התרבות עוברים קפיטליזציה בשנות התשעים ונמכרים לבעלי ההון, התרבות הישראלית עוטה מלבושים בוהקים, מפתים, שראוי לפשפש היטב במסרים החבויים מאחוריהם.

אדוני התרבות הוא ספר המבקש לקרוא את ה"תרבות" דרך סוכניה הראשיים, לצלול למעמקי המרחב התרבותי-ישראלי תוך תהייה מתמדת על משמעותן של הדמויות המארגנות אותו. בכלים פרשניים מגוונים ובראייה מחודדת וביקורתית מאוד מבקשים מחבריו השונים של הספר להבין איזה עולם תרבותי-חברתי משתקף לעינינו בהשראתן של "סוכנויות התיווך" – אילנה דיין, אהוד יערי, אורנה בנאי, דורון רוזנבלום, דודו טופז, אדם ברוך, פנינה רוזנבלום, ורדה רזיאל-ז'קונט, נחמיה שטרסלר, ישראל אהרוני, מלכי אופרות הסבון הזוג גלובוס, נסיך התיאטרון הישראלי חנוך לוין ועוד.

 

"נסיון תרבותי צעיר, נועז ומרתק."

אורן נהרי, "מהיום למחר, ערוץ 1"

"ספר מרתק, טקסטים מצוינים."

ערן סבג, "תאוריית הקשר, גל"צ"

"ניתוח יוצא דופן ומעניין מאוד של תרבות ההמונים."

"המילה האחרונה, גל"צ"

המלצת השבוע של מערכת תרבות מעריב.

 

נושא:
ביקורת תרבות וחברה, סוציולוגיה
סדרה:
הסדרה לתרבות מדוברת - 972
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
אדוני התרבות
עריכה:
נעה גרינברג
עריכת הסדרה:
ניר ברעם
שם הספר בלועזית:
Masters of Culture
כותרת משנה בלועזית:
Anatomy of Israeli Culture Producers
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20722
מספר עמודים:
229
שנת הוצאה לאור:
תשס"ג/2003
עם עובד - אדוני התרבות
עם עובד - אדוני התרבות
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 78.00 ש"ח
מחיר מבצע: 39.00 ש"ח
הוסף לעגלה