השבר הבסיסי

היבטים טיפוליים של רגרסיה

מאת:  מיכאל באלינט

"הצעתי למטופלת פירוש שלפיו הדבר החשוב ביותר לגביה הוא לזקוף את ראשה בבטחה כששתי רגליה נטועות איתנות באדמה. כתגובה סיפרה שמאז ומתמיד לא עלה בידה לבצע סלטה – קפיצה תוך גלגול באוויר – למרות ניסיונותיה הנואשים. שאלתי אותה: 'והיום?' בתגובה קמה המטופלת מן הספה ולתדהמתה הרבה ביצעה סלטה מושלמת ללא כל קושי."

דוגמה זו ממחישה את רוחו של הספר, The Basic Fault, שהוא חוליה מרכזית בהתפתחותם של מודלים פסיכואנליטיים המדגישים יחסי אובייקט, תהליכים אינטרסובייקטיביים ואת הצורך של העצמי בהכרה. "כל האירועים המובילים לשינוי", טוען כאן מיכאל באלינט (1896-1970) "מתרחשים בסופו של דבר בין שני אנשים, ולא בתוך אחד מהם".

באלינט מתריע שטיפול המדגיש פירושים לא יעזור למטופלים המתמודדים עם חוויות ראשוניות טראומטיות, שיצרו "שבר בסיסי" בנפשם. איתם יש לגשר על תהום, ולחפש "מה שמצוי מעבר למחוזות המילים". הוא שולל הן את רעיון הנרקיסיזם הראשוני של פרויד והן את אמונתה של קליין בשנאה ראשונית. הוא ביקורתי גם כלפי מורו פרנצי ועמיתו ויניקוט, שלדבריו "האקספרימנט הגדול" שלהם, הנשען על סיפוק צרכים רגרסיביים, עלול להסתיים באכזבה. בכתיבתו הבהירה מפתח באלינט מושגים מרכזיים כמו ההבחנה בין רגרסיה שפירה לממאירה, ההבדל בין אוקנופילים (הנצמדים לאובייקט) לפילובטים (הרואים בו מכשול) והאפשרות להתחלה חדשה הצומחת מתוך חוויית הטיפול.

נושא:
פסיכולוגיה
סדרה:
פסיכואנליזה
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
השבר הבסיסי
שם מחבר:
מיכאל באלינט
עריכה:
עמנואל ברמן
עריכת הסדרה:
עמנואל ברמן ואילנה שמיר
שם הספר בלועזית:
The Basic Fault
שם המחבר בלועזית:
Michael Balint
מתרגם:
חני גלעד, תירגמה מאנגלית
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20978
מספר עמודים:
225
שנת הוצאה לאור:
תשס"ו/2006
עם עובד - השבר הבסיסי / מיכאל באלינט
עם עובד - השבר הבסיסי / מיכאל באלינט
סדרת פסיכואנליזה
ב-20% הנחה!
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 67.20 ש"ח
הוסף לעגלה