האנטישמיות הגרמנית

הערכה מחדש

מאת:  יעקב בורוט, עודד היילברונר

תולדות יהודי גרמניה, קהילותיהם וגורלם במאות השנים האחרונות מעסיקים יותר ויותר את ציבור החוקרים וההיסטוריונים, בגרמניה ומחוצה לה. הרצון לתאר את גלגוליה ופרטיה של הדרך שהובילה את הגרמנים אל "הפתרון הסופי לשאלת היהודים" מעמיד במוקד המחקר את שלבי התפתחותה ונסיבותיה של האנטישמיות בארצם.

חשיפת ממצאים ארכיוניים חדשים במזרח אירופה, דור חדש של חוקרים שהתנער מעכבות אידיאולוגיות ורגשיות כלפי הרייך השלישי והאנטישמיות והסערה שקמה, בציבור ובקהל החוקרים, עם פרסום ספרו של דניאל גולדהאגן "תליינים מרצון בשירות היטלר" הם הגורמים העיקריים המסבירים את התעוררות העניין בנושא כאוב וסבוך זה.

 

הכנס שההרצאות שנישאו בו מובאות בכרך זה, תוכנן לפני פרסום ספרו של דניאל גולדהאגן ונועד להציג את ממצאיו של המחקר המחדש. עם זאת, כפי שייווכחו קוראי האנטישמיות הגרמנית, משיצא הספר לאור ועורר סערה בציבור, חשו המשתתפים, שאין הם פטורים מלהביע את דעתם, ובעיקר את הסתייגותם מגישתו המכלילה וממסקנותיו הנמהרות. ההתעמקות בהיבטים שונים, לעיתים מפתיעים ולא שגרתיים בהוויה הפוליטית, החברתית והתרבותית של גרמניה בתקופת ויימאר, שוללים את קיומה של "האנטישמיות החסלנית" בימים שקדמו לעליית היטלר לשלטון, ועם זאת, מעידים על עלייתה של רוח אלימה ושנאה עמוקה כלפי היהודים וכל מה שהם מייצגים בחייה של גרמניה. בידודם של היהודים וההתקבלות של אנטישמיות רדיקלית בציבור הרחב סללו את הדרך לאימוץ "הפתרון הסופי" בימי הרייך השלישי ומלחמת העולם.

 

מיטב החוקרים בתחום מגרמניה, מן הארץ ומן העולם, תרמו את חלקם בקובץ זה, שמובטח לו כי יסייע בגיבוש תפישה חדשה ומורכבת יותר של התהליך שהסתיים בשואת יהודי אירופה.

נושא:
היסטוריה, שואה ומלחה"ע השנייה
סדרה:
אפקים
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
האנטישמיות הגרמנית
כותרת משנה:
הערכה מחדש
שם מחבר:
יעקב בורוט, עודד היילברונר
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
German Antisemisem
מתרגם:
יעקב גוטשלך
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20454
מספר עמודים:
353
שנת הוצאה לאור:
תש"ס/2000
עם עובד - האנטישמיות הגרמנית / יעקב בורוט, עודד היילברונר
עם עובד - האנטישמיות הגרמנית / יעקב בורוט, עודד היילברונר
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 58.80 ש"ח
הוסף לעגלה