על דעת עצמו

ארבעה פרקי חיים של עמוס קינן

עמוס קינן: לוחם חירות, עוזי ושות', עיתונאי, סופר, מחזאי, פסל, צייר, פעיל שלום, שתיין. אחד הישראלים הכי מוכשרים, הכי מלאי סתירות, הכי חיים שהיו מעולם. האישה שאתו זה 45 שנים, חוקרת הספרות והתרבות נורית גרץ, נטלה על עצמה את המשימה העדינה והמורכבת של כתיבת פרקים מחייו.

הספר פותח במסע פיוטי האורג את ילדותו של קינן עם מהלך הידרדרותו הנפשית של אביו, איש גדוד העבודה, שחי לאור החלום הכפול של שיבת ציון ושל המהפכה הסוציאליסטית והיה לקורבן מתחיו הפנימיים של החלום הזה.

פרק החיים השני עוקב אחר פעילותו בלח"י ערב מלחמת תש"ח ובמהלכה, ומראה כיצד החלומות האוטופיים שירש ממשיכים להנחות אותו ומתנגשים עם הטראומות של אותה מלחמה, שהודחקו והושתקו אך לא נשכחו לאורך השנים שחלפו מאז.

הפרק השלישי עוסק בפרשת הפצצה שהוטמנה בביתו של השר פנקס, שבגינה הועמד קינן לדין. נדבך אחר נדבך מגולל כאן הסיפור בהסתמך על פרוטוקולים, עדויות חדשות וטקסטים ספרותיים, מגלה עובדות שלא נודעו עד כה וחושף את שורשי הפרשה באכזבה שחשו אז רבים מאופיה המתגבש של המדינה.

בשנת 1954, מחוסר עבודה ומנודה, עוזב עמוס קינן את הארץ. סיפור האהבה העמוק אך גם ההרסני שניהל עם הסופרת כריסטיאן רושפור, על רקע פריז התוססת של סוף שנות ה-50, חותם את הספר.

על דעת עצמו הוא יצירה ספרותית מרתקת ומרגשת, השוזרת את התיעוד המדוקדק של אירועים היסטוריים בתוך רומן החודר לתודעת הגיבורים, לזיכרונותיהם ולחלומותיהם וטוֹוה את עלילות חייהם מתוך הספרות שכתבו, היומנים והמכתבים ששמרו, מתוך ראיונות ותעודות, ומתוך הפנטסיה והדמיון.

 

מתוך הביקורת:
 

"החדש של גרץ זו יצירת מופת ... ספרה של נורית גרץ על עמוס קינן, על דעת עצמו, הוא שיעור חד פעמי במעשה הדוקומנטרי. נוקב וחם, ישיר ואוהב וכואב, מודל נפלא לכותבי ביוגרפיה....יצירת מופת הגיעה אלינו...לא בא כטעם הזה לפינו כבר שנים רבות."

רינו צרור דין וחשבון, מעריב, מוספשבת

 

"כל מה שיאמר על הספר החשוב הזה יהיה חלקי...התחלתי לקרוא ולא הנחתי את הספר עד שסיימתי, ומאז הוא לא מניח לי...חווייה קשה ומטלטלת שבשום אופן לא הייתי מוכן לוותר עליה"

יאיר גרבוז ידיעות אחרונות שבעה לילות

 

בספרה המרתק ושופע הגילויים מצליחה נורית גרץ לחשוף את חיי בעלה הנרגן, האלים והסאטירי, בעוצמה שאפילו עמוס קינן עצמו לא תמיד הגיע אליה...גרץ משלבת דייקנות תיעודית...עם כישרון מחזאי אמיתי, היודע להפוך מצב אנושי מורכב לסצנה מותחת."

דורון קורן Ynet . ספרים

 

"הביוגרפיה של עמוס קינן – על דעת עצמו...כתובה ביד אמן. הסופרת, רעייתו נורית גרץ, יורדת לשורש נשמת גיבורה המיוסר ואת ממצאיה היא פורשת ללא כחל ושרק. מעשה אמיץ"
 ירון לונדון ידיעות אחרונות, דעות אחרונות

 

"ספר זיכרונות מסחרר של אחת הדמויות הכי מרתקות בתרבות הישראלית...קראתי אותה במשך שבוע. לכוד...טקסט דחוס ופרטני, פיוטי אך ענייני..... גרץ, אינטלקטואלית רהוטה ודייקנית אבל גם מנוסחת רגשית.....הלכה למקומות שמהם ברח קינן, חקרה את מה שהסתיר."

יגאל סרנה ידיעות אחרונות 7 לילות

 

"סיפור סוחף וחד פעמי, הנקרא כמו ספר מתח אפל..סיפור קפקאי על רזיסטאנס של איש אחד, אמיץ וחכם...אם אתם מחפשים ספר אחד שהוא גם מותח וגם תבוני לחגים, תרכשו את על דעת עצמו. לכו תקראו אותו, אחרת אני לא כותב לכם יותר."

יהונתן גפן השינה הגדולה מעריב, סופשבוע

  

"ספרה של נורית גרץ, על דעת עצמו, הוא אחד הספרים המרגשים ביותר – ובכוונה אינני מצמצם לביוגרפיות בלבד – שנכתבו מאז קום מדינת ישראל, אף כי אני מבחין היטב בין חלקם של המעשים המתוארים לבין הדיווח הנועז עליהם"

נתן זך  

נושא:
ביוגרפיה וזיכרונות, סדרות-ספריה לעם, ספריה לעם, עיון-ביוגרפיה
סדרה:
ספריה לעם
מספר סידורי:
593
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
על דעת עצמו
שם מחבר:
נורית גרץ
עריכת הסדרה:
נילי מירסקי, משה רון ותרזה בירון-פריד
שם הספר בלועזית:
Unrepentant
כותרת משנה בלועזית:
Four Chapters in the Life of Amos Kenan
שם המחבר בלועזית:
Nurith Gertz
על העטיפה:
עמוס קינן
עיצוב העטיפה:
יהודה דרי ואנה ריינגוורץ
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21153
מספר עמודים:
528
שנת הוצאה לאור:
תשס"ח/ ספטמבר 2008
עם עובד - על דעת עצמו - נורית גרץ
עם עובד - על דעת עצמו - נורית גרץ
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 89.00 ש"ח
מחיר מבצע: 62.30 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - מקהלה אחרת / נורית גרץ
עם עובד - נוף בערפל / נורית גרץ וג'ורג' ח'לייפי
עם עובד - שבויה בחלומה / נורית גרץ
עם עובד - עקבות ימים שעוד יבואו / נורית גרץ ורז יוסף