תפתחו, משטרה!

מהגרי עבודה בישראל

מאת:  נורית וורגפט

לפעמים קשה לזכור זאת: כ-200,000 מהגרי עבודה נמצאים בקרבנו, יותר ממחציתם באופן לא-חוקי. נוכחותם כמעט שלא מורגשת, כאילו אינם אלא רקע להוויה הישראלית. קל מאוד להסיר אותם מסדר היום ולהתעלם מקיומם, מה גם שהם עצמם משתדלים מאוד שלא לבלוט.

אבל הם פה, בתוכנו, במושבים ובערים, באתרי הבניה ובבתים. הממשלה ממשיכה לאשר כדבר שבשגרה את העסקתם של רבבות מהגרי עבודה בחקלאות ובבניין, וגם ענף הסיעוד תובע ומקבל עוד ועוד עובדים.

האנשים האלה אינם יכולים לעמוד על זכויותיהם או להיאבק עליהן. הם אינם מפגינים ואינם מקימים אוהלי מחאה מול משרדי הממשלה. הם חיים בקרבנו אלמונים ואילמים, וסכנת הגירוש הפכה אותם לנסתרים וחסרי-קול אף יותר.

נורית וורגפט, עיתונאית ותיקה, פגשה אותם במסגרת כתבות רבות שהכינה, והתיידדה עם רבים מהם. במשך שנים היא חלקה עמם את חייהם בשמחותיהם ובצרותיהם – בחגיגות ובטקסים, בבתי קפה ובכנסיות, וגם בדירותיהם השכורות, שיום אחד נפרצו דלתות של רבות מהם בידי שוטרי מנהלת ההגירה, לצוד אותם, לעוצרם ולגרשם.

בספר הזה היא מוציאה אותם מאלמוניותם, נותנת להם פנים וקולות, מספרת מיהם, מניין באו, איך היו חייהם בארצות מוצאם, הם חיים פה, אתנו, ומה גורלם כשהם עוזבים ומגורשים. הספר משלב רגישות אישית עם רגישות חברתית וציבורית, סקרנות עם איכפתיות, והוא ססגוני ורב-פנים, כמו המציאות שהוא מתאר – מציאות שעומדת לא רק בסימן של מצוקה, רדיפות ועוולות, כי אם תבועה גם בחותמם של חיוניות רבה ואהבת החיים.

נושא:
סוציולוגיה
סדרה:
תעודה
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
תפתחו, משטרה!
שם מחבר:
נורית וורגפט
עריכת הסדרה:
אילנה המרמן
שם הספר בלועזית:
Police! Open Up
כותרת משנה בלועזית:
Migrant Workers in Israel
שם המחבר בלועזית:
Nurit Wurgaft
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20993
מספר עמודים:
222
שנת הוצאה לאור:
תשס"ז / 2006
עם עובד - תפתחו, משטרה! / נורית וורגפט
עם עובד - תפתחו, משטרה! / נורית וורגפט
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 69.00 ש"ח
מחיר מבצע: 34.50 ש"ח
הוסף לעגלה