דותן שי

שי דותן נולד באילת ב - 1969 ומתגורר בירושלים.  חבר קבוצת "כתובת" הירושלמית, המפעילה את "מקום לשירה" בשכונת אהל משה, סמוך לשוק מחנה יהודה. שיריו ותרגומיו התפרסמו בכתבי עת ספרותיים רבים, ביניהם "הליקון", "כרמל", "שבו" ובמוסף "תרבות וספרות של הארץ". ספרו הראשון על קצה המותר זכה בפרס שרת החינוך לספר ביכורים, תשס"ה. בשנת תשס"ט ראה אור ספרו אחר כך אני מוחק. שי הוא כלכלן בשירות הציבורי ומנחה סדנאות שירה לנוער ולמבוגרים. נשוי לענת ואב להגר.

מתוך הנימוקים לפרס שרת החינוך לשנת תשס"ה שניתן לשי דותן על ספר שיריו "על קצה המותר":  

"שירי הקובץ "על קצה המותר" נעים מהחוויה הפוליטית אתית של הסכסוך היהודי-ערבי (השער "בין אדישות לאדום") עבור דרך שירים אישיים (ראה שערים: "תמונת בר מצווה" ו"טבע דומם") וכלה בשירי השער "האוונגליון החמישי" שהמוטיב המבריח אותם הוא ביטוייה הקטנים והאינטימיים ביותר של האהבה.

שני קשיים עיקריים ניצבים לפתחו של משורר הבא להתמודד עם נושאים אלה: נדושות ופלקאטיות. על רקע זה יש לראות את הישגו האומנותי של שי דותן בספר הביכורים שלפנינו. לא המציאות הפוליטית המסוכסכת, או התרחשותה ועלילותיה של האהבה, הן החוויה השירית בשירי הקובץ. פריצתם של מושאי השיר לעולמו של 'האני' והתכתם לחטיבה אחת עם חומריו הוא, ובראש ובראשונה, עם השפה, האמת, היופי ובעיקר הטוב, היא החוויה השירית שסביבה נעים שירי "על קצה המותר". כיוון שכך, הן בשיר הפוליטי והן בשיר האהבה האינטימי, ניצב הקורא בפני הפליאה והזעזוע אשר בהיפגשם  עם האמת, היופי, הטוב, שנושאם הוא ה'אני', סופם לחולל שירת אמת רחוקה מהנדוש והפלקאטי."  

 

צילום: מוטי קיקיון

11033 2 אות ראשונה ד F2 RTL 0 1 11032 2 שם מחבר שי דותן F1 RTL 0 2