הילד, "מחלתו" והאחרים

אמיל, ילד מבוהל בן שש, תופס בפנטזיה של אמו את מקום אביה שהתאבד. בראנדט, שנשכרה לטפל בילדה פסיכוטית, נטשה אותה ברחוב ונמלטה. היא מסבירה, "אחרי יום אחד בחברת סופי יש לי הרגשה שאני לא קיימת יותר." פול, בן שנתיים וחצי, מממש את נבואת הרופא לאמו, "הילד הזה ישבור אותך אם לא תשברי אותו." גי, ילד בן שש הנחשב מפגר, אומר לאמו: "אבא שלי מת. הוא אכל רעל. לאבא היה דיכאון. את אורגת אותי בתוך קורי העכביש שלך." מיריי בת שמונה אובחנה כמפגרת וסכיזופרנית. היא אומרת: "מה שגורם שמחה לילדה המטורפת, הוא שאנשים צוחקים ממנה."

אלה ואחרים הם גיבוריו הנוגעים ללב של ספר זה, פרי עטה של הפסיכואנליטיקאית הצרפתית מוד מנוני. ניתן לראות בספר אינטגרציה מבריקה בין רעיונותיהם של לאקאן, קליין, ויניקוט, אריקסון וליינג. בה בעת, זוהי עבודה מקורית ויצירתית, המשקפת את מפגשה הייחודי של מנוני עם הילדים ה"חולים" ועם המבוגרים שבחייהם. מנוני מצליחה לקלוט מתוך התבטאויות הילדים את הדרך שבה ערערו רגשות המבוגרים ודיבוריהם את עולמם הפגיע. היא מחפשת ללא לאות אחר הביטוי הקולע לחוויית הילד, שיאפשר לו להשתחרר מהסד הפנימי שבו הוא כלוא.

המחברת מוד מנוני נולדה בבלגיה ב-1923 וגדלה בסרילנקה, קיבלה דוקטורט באוניברסיטת פאריס והיא חברה חברה הפסיכואנליטיקאית הבינלאומית.

הערה:
בשיתוף מפעלים אוניברסיטאים הוצאה לאור
נושא:
פסיכולוגיה
סדרה:
פסיכואנליזה
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
הילד, "מחלתו" והאחרים
שם מחבר:
מוד מנוני
עריכה:
אילנה שמיר ואלכס ליבן
עריכת הסדרה:
פרופ' עמנואל ברמן
שם הספר בלועזית:
L'enfant, Sa Maladi
שם המחבר בלועזית:
Maud Mannoni
מתרגם:
עידו בסוק, תירגם מצרפתית; תירגם מילון מונחים עמי
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-1902
מספר עמודים:
216
שנת הוצאה לאור:
תשנ"ד/1993
עם עובד - הילד, "מחלתו" ואחרים / מוד מנוני
עם עובד - הילד, "מחלתו" ואחרים / מוד מנוני
סדרת פסיכואנליזה
ב-20% הנחה!
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 67.20 ש"ח
הוסף לעגלה