תשוקת החלוצים

מאת:  בעז נוימן

החלוצים היו הראשונים שזיהו את הקיום בארץ-ישראל עם הקיום בכלל. להיות בארץ ישראל היה מבחינתם להיות לא רק במקום קונקרטי מוגדר. להיות בארץ ישראל היה מבחינתם להיות.

 

תשוקת החלוצים מחזיר את המחקר לתקופה המכוננת של הציונות – העלייה השנייה והשלישית, ואל גיבוריה - החלוצים. העמדות הביקורתיות כלפי הציונות שהיו חתרניות ומהפכניות בזמנן מיצו את כוחן ויכולתן לחדש, קובע המחבר. הספר מתאר את המפעל החלוצי כמהפכה אקזיסטנציאלית שהגדירה את הקיום הציוני, ומתמקד בשלושה אתרים – המרחב הארץ-ישראלי, הגוף החלוצי והשפה העברית. בכל אחד מהם נבחן האופן שבו נבראו ועוצבו המקום, הגוף והשפה על רקע הגלות, הגוף היהודי הישן ואילמותה של שפת האבות. כן נבחנים בספר האקולוגיה החלוצית – היחס החלוצי אל האדמה, הצומח, החי, הנופים, גרמי השמים; מקומם של המים, הזיעה והדם בהתחברות החלוצית למקום; תפקידם של כלי העבודה – המעדר והמחרשה בראשם – בבריאת הגוף העברי החדש; השפעתה של העברית על ניסוחה הטריטוריאלי של ארץ-ישראל ועוד.

 

בעז נוימן מאמץ את השפה החלוצית ומשחזר את העולם החלוצי-ציוני מתוך השפה שבה נברא. עמדה פנומנולוגית זו מציעה תובנות חדשות לגבי הסוגיות המרכזיות בחקר הציונות – הבחירה בארץ-ישראל, הסוגיה הערבית=פלסטינית, משמעותו של המיתוס הציוני, שאלת תחיית השפה העברית ועוד.

תשוקת החלוצים הוא חיבור מהפכני המשלב גישות מחקריות בנות זמננו – היסטוריות ואנתרופולוגיות בעיקר – בניסיון לפענח את ה"די-אן-אי" של הציונות.

 

ד"ר בעז נוימן מלמד היסטוריה באוניברסיטת תל אביב. ספריו הקודמים: חייל טוב (2001); ראיית העולם הנאצית – מרחב, גוף, שפה (2002); נאציזם (2007); להיות ברפובליקת ויימאר (2007).

 

נושא:
עיון - תולדות ישראל
סדרה:
ספריית ספיר
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
תשוקת החלוצים
שם מחבר:
בעז נוימן
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
Land and Desire in Early Zionism
שם המחבר בלועזית:
Boaz Neumann
על העטיפה:
עמק יזרעאל, גל וינשטיין, 2001-2, אם-די-אף ושטיחים מקיר לקיר, אוסף מוזיאון תל אביב.
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21239
מספר עמודים:
310
שנת הוצאה לאור:
תשס"ט / מאי 2009
תשוקת החלוצים / בעז נוימן
תשוקת החלוצים / בעז נוימן
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 89.00 ש"ח
מחיר מבצע: 62.30 ש"ח
הוסף לעגלה