לצייר בעברית

יוסף בודקו מעצב את מהדורת יובל החמישים של כתבי ח"נ ביאליק

לקראת יום הולדתו החמישים של ח"נ ביאליק יצאה לאור ב"הוצאת חובבי השירה העברית" בברלין מהדורה ביבליוגרפית מהודרת של כתביו (1923); ארבעת כרכי המהדורה עוצבו בידי האמן יוסף בּוּדְקוֹ, שחי ופעל בברלין באותה תקופה. השותפים להפקה ולהוצאה לאור של מהדורת היובל השכילו לאחד ביצירתם המיוחדת במינה את מאפייני המסורת היהודית החזותית עם עקרונות הטיפוגרפיה המודרנית. חוקר התרבות הד"ר אליק מישורי מגולל בספרו המרתק את פרשת היחסים המורכבת והסבוכה בין המחבר, המעצב והמו"ל, וחושף את פרטי המפגש בין שניים מנציגיה המובהקים של התרבות היהודית בת הזמן בשני מימדיה: המילולי והחזותי ברגעי התגבשותם המרשימים.

המחבר בוחן ומנתח את שלבי ההכרעות האמנותיות בכל פרט מפרטי מכלול העיצוב, ומתאר את המשא ומתן המורכב והמאלף בין האמן למשורר, אגב חשיפת יחסו של האמן למילולי והערותיו של המשורר על היסוד החזותי.

הספר מגלה היבטים חדשים, לא צפויים ומפתיעים, בתמורה המהפכנית שהתחוללה בראשית המאה העשרים ביחסה של היהדות לחזותי. שיתוף הפעולה בין בודקו לביאליק חולל הרמוניה ייחודית ומפעימה בין המילה העברית לייצוגה החזותי. ניתוח המקורות מלמד על זיקתו של בודקו למסורת האמנות היהודית העממית ולעיצוב ועיטור כתבי יד יהודיים מימי הביניים ומעידן הרנסנס. המחבר נעזר בבחינה הצורנית והאיקונוגרפית כדי לעמוד על פרשנותו הייחודית של בודקו לטקסטים של ביאליק, כפי שהם משתקפים באיוריו לציוריו, לסיפוריו ולדברי הספרות שנכללו במהדורה.

לצייר בעברית מעלה תרומה חשובה ומקורית לחקר חלקה של האמנות היהודית בעיצוב התרבות היהודית המודרנית, ומעמיד פרשנות חדשה ומאירת עיניים ליצירתו של המשורר הלאומי.

נושא:
אמנות
סדרה:
אפקים
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
לצייר בעברית
כותרת משנה:
יוסף בודקו מעצב את מהדורת יובל החמישים של כתבי ח"נ ביאליק
שם מחבר:
אליק מישורי
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
Mosern Hebrew Poetry and Art in Harmony
שם המחבר בלועזית:
Alec Mishory
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20960
מספר עמודים:
255
שנת הוצאה לאור:
תשס"ו / 2006
עם עובד - לצייר בעברית / אליק מישורי
עם עובד - לצייר בעברית / אליק מישורי
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 89.00 ש"ח
מחיר מבצע: 62.30 ש"ח
הוסף לעגלה