במחוזות זרים

סחר בנשים בישראל

"ניסיתי להתנגד, ביקשתי שיעזבו אותי, והם אמרו לי המלה 'לא' לא קיימת בשבילך. את עכשיו גופה מהלכת, את כמו עבד שלנו- אם תתנגדי, את תמותי בגיל צעיר מאוד, הביתה לא תחזרי. תביני, אם את רוצה לחיות תצטרכי לעבוד בשבילנו."

ילנה מביילרוסיה

בכתיבה מרתקת וכובשת את הלב בכנותה, ומתוך אכפתיות והעזה מעוררת השתאות מתעדת אילנה המרמן את מסעה האישי אל מחוזות הסחר בנשים בישראל, שעל פי ההערכות נמצאות בה אלפי נשים שנסחרו לעבוד בזנות. רבות מאוד הן הנשים האלה - שבאות בעיקר מארצות חבר המדינות - מועסקות בתנאים של ניצול מחפיר, משועבדות לחובותיהן לסוחרים ולסרסורים, דרכונן נלקח מהן והן מאבדות את חופש התנועה. מקצתן נכלאות ממש - בבתי-בושת ובדירות בכל רחבי הארץ - ולא מעטות נהיות קורבן של התעללות קשה, נפשית וגופנית. זהו מסע של התוודעות אל סיפורן, גורלן ודמותן של אחדות מן הנשים והנערות האלה, שאף על פי שרבבות מאזרחי המדינה, מכל שכבות הציבור, משתמשים יום-יום בשירותיהן, ורבים אחרים משלשלים לכיסם סכומי עתק מעבודתן - אלמוניות גמורות הן בשיח הציבורי ה"מהוגן", כאילו אינן קיימות אלא בחצר האחורית של מדינת ישראל.

אבל החצר האחורית הזאת היתה זה כבר לחצר קדמית, ולא רק בישראל. כי ישראל אינה אלא אחת ממדינות היעד למאות אלפי נשים הנסחרות כיום לזנות מארצות מזרח אירופה מוכות האבטלה והעוני, שמיליוני בני-אדם נתונים שם זה יותר מעשור במאבק הישרדות בעקבות קריסת ברית המועצות והמעבר אל כלכלת השוק החופשי. אחת מן הארצות האלה, מולדובה, היא התחנה האחרונה של המסע האישי המתועד בספר. המחברת מביאה את רשמיה ממנה, מן החיים בה ומן ההיכרות בקישינב עם עוד שלוש נשים, ששבו בינתיים לארצן מנהריה, מחיפה ומתל אביב.

 

"אחת העורכות הספרותיות החשובות בישראל מתפנה לפרויקט נשמה אמיתי, שמכוון זרקור כואב אל מה שלא רצינו לדעת על המקום שבו אנו חיים. כבירה עולמית של סחר בנשים לצורכי זנות – העבדות בגרסתה המזוויעה והמודרנית – החצר האחורית שלנו מורכב מסיוטים אישיים בלתי נסבלים של נערות שרק רצו לשפר את חייהן. מסמך חובה."

רן בן-נון, ynet.

 

"המרמן מתעדת בכנות כובשת ובמיומנות מעוררת כבוד את המסע האמיץ שעשתה אל אותה הוויה מדכאת ומקוממת ומדובבת כמה מהנשים שקולן מושתק..."

נילי לנדסמן, העיר.

"אמנם 'במחוזות זרים – סחר נשים בישראל' של אילנה המרמן מוגדר כתעודה, אך ודאי שהוא ספרות מעולה. חובה."

אדם ברוך, מעריב.

"...הדברים נראים אחרת לגמרי, כאשר סופרת מחוננת מתעמקת בסוגיה הזאת..."

ירון לונדון, לונדון וקירשנבאום.

"סודו של הספר הזה, שנקרא כבהרף עין, טמון בכתיבה הכנה, האישית והאמיתית של המרמן."

ענת בר לב-אפרתי, לאשה.

נושא:
סוציולוגיה
סדרה:
תעודה
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
במחוזות זרים
שם מחבר:
אילנה המרמן
עריכה:
שולי נוסבאום
עריכת הסדרה:
אילנה המרמן
שם הספר בלועזית:
In Foreign Parts
כותרת משנה בלועזית:
Trafficking in Women in Israel
שם המחבר בלועזית:
Ilana Hammerman
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20784
מספר עמודים:
199
שנת הוצאה לאור:
תשס"ד/2004
עם עובד - במחוזות זרים / אילנה המרמן
עם עובד - במחוזות זרים / אילנה המרמן
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
חסר