מסע לתודעת הטבע

מאת:  צבי ינאי

המדע איננו מכונה לייצור תשובות סופיות, אלא תהליך חשיבתי מתמשך, המציע תשובות ארעיות לתופעות חדשות וישנות כאחת. ארעיותן של התשובות נובעת מכך, שהתופעות נעשות עובדות רק משעה שהן מתאשרות על ידי התאוריות, אבל התאוריות מתחלפות ועמן גם הפירוש שהן נותנות לעובדות. לפיכך הפירושים הניתנים לתופעות בטבע עושים אותו לחלק בלתי נפרד מתודעתנו. הטבע ומה שאנחנו חושבים על הטבע משולבים זה בזה בלא הפרד. אנחנו גם הצופים וגם הנצפים, בעת ובעונה אחת. בטבע אין תאוריות, לנו יש. מודלים של המציאות הם לעולם מודלים, ולא המציאות עצמה. מאיץ החלקיקים הגדול ביותר לא יוכל לעולם לשחזר בנאמנות מלאה את רגעיו הראשונים של היקום – ולו מן הטעם האחד, שתנועתם של חלקיקי החומר ביקום אינה מוגבלת על ידי קירות המעבדה.

מארז מורכב זה של מציאות ושל חשיבה על המציאות נחשף מזוויות שונות בארבעת שעריו של ספר מרתק זה, העוסקים בקוסמולוגיה, בפיזיקה, בתפישת המציאות ובביולוגיה. במסגרת השערים הללו נדונים, בין השאר: תורת היחסות המצומצמת והכללית; תפישת הזמן; רגע היווצרות היקום והזמן שקדם לו; הניסויים המחשבתיים של אינשטיין ושל שרדינגר, אשר חוללו מהומה רבתי בקהילת הפיזיקאים; מאבקו הכושל של אינשטיין במסקנותיה של מכניקת הקוואנטים; זיקת הגומלין בין המוח לחושים והשפעתה על תפישת העצמי ועל תפישת המציאות.
המחבר מתפלמס עם חסידי התכנון התבוני, המנסים לעקר את המרכיבים הרציונליים של האבולוציה הדרווינית, בוחן את הכורח הביולוגי של המוות ומתריע מפני הסכנות הטמונות בשימוש חפוז בהנדסה הגנטית לאיזונים הגנטיים שניבנו במרוצת מליוני שנות אבולוציה.

 

 

"בספרו 'מסע לתודעת הטבע', יצר צבי ינאי נתיב אינטלקטואלי בנוי היטב אשר לוקח את הקורא דרך ארבעה שערים בין הנושאים המרתקים, בלשון בהירה, מרתקת ורהוטה, שמצליחה למקם ולעגן את הידע הרב בנקודות אחיזה שעוזרות להרהר בשאלות מהותיות ביחס למדע ומשמעויותיו בחיינו."

שרה אבן נצר, "טבע הדברים"

"ינאי יודע לפשט עניינים מדעים סבוכים, כך שהקורא מגלה כי הוא לומד בעל כורחו כמה שיעורים חשובים במדע... 'מסע לתודעת הטבע' ישכיל את מי שלא שולט בתגליות הגדולות של המאה האחרונה, ויעורר בכל קורא כמה הרהורים בריאים."

אבי וקסמן, "עכבר העיר"

"הכתיבה הקולחת, האנקדוטות המשעשעות ושלל המחקרים המצוטטים הופכים את הקריאה למרתקת ביותר..."

שי פוגלמן, "טיים אאוט"

"...הוא מדלג מדרווין לאיינשטיין, מחלקיקים למיניהם לחורים שחורים – הכל ברהיטות רבה, תוך להטוט מקסים במגוון של פרטים מדעיים, שמות, רעיונות ונתונים, בלשון עניינית ומדויקת ובלוויית דימויים ומטאפורות שהופכים את הקריאה לתענוג."

אמנון ז'קונט, מוסף "ספרים", "הארץ"

נושא:
הגות, מדע וטבע
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
מסע לתודעת הטבע
שם מחבר:
צבי ינאי
שם הספר בלועזית:
A Journey to Nature's Mind
שם המחבר בלועזית:
Zvi Yanai
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20910
מספר עמודים:
384
שנת הוצאה לאור:
תשס"ו/2005
עם עובד - מסע לתודעת הטבע / צבי ינאי
עם עובד - מסע לתודעת הטבע / צבי ינאי
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
חסר

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - עטיפה - החיפוש האינסופי / צבי ינאי