אנטומיה של משבר ידוע מראש

קריסת חברת העובדים בשנות השמונים

מאת:  יצחק גרינברג

חברת העובדים היתה שנים רבות אחד הגורמים החשובים והמכריעים במשק הישראלי. קריסתה והתפוררותה של מערכת כלכלית מסועפת ורבת עוצמה זו בתוך שנים אחדות מעוררת שאלות נוקבות על טבעה של כלכלת ישראל. הפרופסור יצחק גרינברג מתאר בבהירות רבה את שלבי הנפילה ובוחן אגב כך שאלות וסוגיות הכרוכות בה: כלום היו ראשי החברה מיודעים למצבה? האם נקטו צעדים להבראתה? כיצד השפיעו התפתחויות ושינויים במשק הישראי על תהליך היחלשותה של החברה?

לבד מן התהליכים והגורמים הכלכליים שפעלו במשק בישראל בכלל, בוחן הספר את המאפיינים הייחודיים לחברת העובדים, ובראש ובראשונה את היותה מערכת כלכלית תנועתית, וכיצד השפיעה עובדה זו על התפתחות המשבר בתאגידיה.

נבחנים בדיוק רב הטעמים הפוליטיים, השיקולים האידיאולוגיים והנתונים הכלכליים אשר עיצבו את דפוסי הניהול וההתנהגות של חברת העובדים. חלקם של ההנהגה הפוליטית של הסתדרות העובדים ושל ראשי התאגידים בהתפתחות תהליכי הקריסה מואר מנקודות בחינה מקוריות ומרתקות.

לעיני הקורא בספר מענין וחדשני זה נפרשת מעין טרגדיה יוונית, שגיבוריה צועדים בעיניים פקוחות לקראת אסון והתמוטטות, אך אינם משנים את התנהלותם ואינם מנסים למונעם.

הפרופ' יצחק גרינברג הוא מרצה במכללת בית ברל וחוקר ביחידה להיסטוריה של משרד הביטחון חיבוריו עוסקים בתולדות משק העובדים ובזיקה שבין כלכלה לביטחון.

הערה:
בשיתוף המכון לחקר הציונות וישראל ע"ש חיים וייצמן, אוניברסיטת תל אביב
נושא:
סוציולוגיה
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
אנטומיה של משבר ידוע מראש
שם מחבר:
יצחק גרינברג
שם הספר בלועזית:
Anatomy of a Crisis Foretold
כותרת משנה בלועזית:
The Collapse of Labor Owned Enterprises
שם המחבר בלועזית:
Yitzhak Greenberg
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20836
מספר עמודים:
296
שנת הוצאה לאור:
תשס"ה/2004
עם עובד - אנטומיה של משבר ידוע מראש / יצחק גרינברג
עם עובד - אנטומיה של משבר ידוע מראש / יצחק גרינברג
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 79.00 ש"ח
מחיר מבצע: 39.50 ש"ח
הוסף לעגלה