ולטר רתנאו

טרגדיה יהודית גרמנית

מאת:  שולמית וולקוב

ולטר רתנאו, שר החוץ של רפובליקת ויימאר הגרמנית, נרצח בידי טרוריסטים מן הימין הקיצוני ב־24 ביוני 1922. המדינאי שביקש להחזיר את גרמניה למשפחת העמים לאחר תבוסתה במלחמת העולם הראשונה נקטל בידי אויביה של הרפובליקה הצעירה. הרצח של המדינאי היהודי היה לסימן דרך בתהליך שהסתיים בעליית הנאצים לשלטון כעבור קצת יותר מעשר שנים.

רתנאו היה איש עסקים בעל השפעה, פובליציסט ומחבר של רבי־מכר, אדם בעל שם ומקובל בחוגי החברה הגבוהה, אך הוא לא הסתפק בכך. היו לו גם שאיפות פוליטיות. מוצאו היהודי ואישיותו השנויה במחלוקת עיכבו אותו בדרכו, אך לאחר מלחמת העולם הראשונה נסללה לפניו הדרך אל פסגת ההנהגה.

כיהודי היה רתנאו ביקורתי ומסויג כלפי דתו וכלפי מוצאו, אך לא המיר מעולם את דתו, ולימים, מה שהצטייר בעיניו כאבן נגף בדרכו הפוליטית היה לו למקור גאווה. כששאל את אחד מידידיו מדוע הוא מעורר שנאה כה רבה למרות הצלחתו והישגיו, ענה לו זה: "אתה סתירה מהלכת של התאוריות האנטישמיות בדבר הנזק שגורמת היהדות לגרמניה. לכן הם רוצים להרוג אותך".

שולמית וולקוב היא פרופסור אמריטה להיסטוריה מאוניברסיטת תל־אביב וחברה באקדמיה הישראלית למדעים. בין שאר תפקידיה באוניברסיטה היתה ראש המכון להיסטוריה של גרמניה, ראש התכנית להיסטוריה משווה של אירופה וראש בית הספר להיסטוריה. פרסמה מחקרים רבים, בארץ ובעולם, ואלה הוציאו לה שם כבת סמכא בהיסטוריה החברתית של גרמניה. ספרה הקודם בספרית אפקים: במעגל המכושף: יהודים, אנטישמים וגרמנים אחרים (2002).

נושא:
היסטוריה, שואה
סדרה:
אפקים
מספר סידורי:
299
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
ולטר רתנאו
כותרת משנה:
טרגדיה יהודית גרמנית
שם מחבר:
שולמית וולקוב
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
Walther Rathenau
כותרת משנה בלועזית:
Weimar's Fallen Statesman
שם המחבר בלועזית:
Shulamit Volkov
מתרגם:
מאנגלית: ניר רצ'קובסקי
על העטיפה:
ולטר רתנאו
התצלום על העטיפה:
אימג'בנק Gettyimages
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21711
ISBN:
978-965-13-2476-5
מספר עמודים:
197
שנת הוצאה לאור:
תשע"ה / דצמבר 2014
משקל:
290g
עם עובד - ולטר רתנאו / שולמית וולקוב
עם עובד - ולטר רתנאו / שולמית וולקוב
פסח שמח בעם עובד ❀
50% הנחה ללקוחות האתר!
מחיר: 79.00 ש"ח
מחיר מבצע: 39.50 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

"הסיפור של רתנאו הממשי, זה של וולקוב, לא של מוסיל, חשוב מאוד. לא רק משום שהיה אחד התעשיינים הגדולים של הקיסרות הגרמנית, אלא משום שיהדותו היתה מין קוץ בעינו שלו."
יצחק לאור, תרבות וספרות / הארץ,
פברואר 2015.