הראל אהרון

אהרן הראל (13 באפריל 1932 - 13 בדצמבר 2000), פוליטיקאי ישראלי.
הראל נולד בפולין לבלה ושמחה גרבוז, ועלה ארצה עם הוריו בשנת 1935. בנעוריו היה פעיל בארגון ההגנה ובתנועת הנוער העובד. במהלך לימודיו התיכוניים היה מרכז סניף "הנוער העובד" בשכונת בורוכוב בגבעתיים, עיר מגוריו. בעקבות הפילוג בסניף השתייך לסניף מפ"ם. הוא השתתף במלחמת השחרור בקרבות לשחרור לוד, רמלה ואזור תל השומר.
הראל היה חבר גרעין "אייל" שהוקם כהכשרה להצטרפות לנח"ל. הוא התגייס למחזור הראשון של הנח"ל ולאחר שנת שרות בקיבוץ דפנה עלה להתישבות בקבוץ נתיב הל"ה. כעבור זמן קצר נשלח לרכז את סניף הנוער העובד בחולון. בתום השליחות חזר לקיבוץ, ובגיל 20 נבחר לתפקיד ראש המועצה האזורית "עמק האלה".
היה פעיל במטה הצעירים של סניף מפא"י בתל אביב. כשעזב את הקבוץ הוזמן על ידי שר ההסברה, זלמן ארן, להיות הממונה על מחוז ירושלים מטעם משרדו. במסגרת תפקידו פעל בעיקר בישובי עולים, עבר להיות מרכז תרבות במועצת פועלי באר שבע ולאחר מכן מרכז פעולות ההסתדרות באזור הנגב. עם נישואיו עבר לרמת גן, עבד כמורה ובמקביל למד לתואר בוגר בכלכלה ובסטטיסטיקה.
בשנת 1959 הצטרף לחוג הצעירים בראשות שמעון פרס ומשה דיין. הוא נבחר לתפקיד מנהל המחלקה המוניציפלית במפא"י ובעקבות הצלחתו עבר לנהל את המחלקה לאיגוד מקצועי במפלגה. לאחר מכן הפך ליו"ר האיגוד המקצועי.
בשנת 1964 פרש ממפא"י, נמנה על גרעין מייסדי מפלגת רפ"י והקים בה מחלקה לאיגוד מקצועי. עם הקמת מפלגת העבודה בשנת 1968, נבחר להיות ראש האיגוד המקצועי בה. בשנת 1970 נבחר לועדה המרכזת של ההסתדרות והיה יו"ר מחלקת הארגון ומועצות הפועלים.
הראל השלים את לימודי התואר השני, היה מרצה וחוקר בנושא יחסי העבודה בטכניון ופרסם מאמרים בתחום.
בשנת 1979 היה ראש מטה הבחירות המוניציפליות במפלגת העבודה, מערכת בחירות בה זכתה המפלגה בניצחון הגדול ביותר שלה. בהתמודדות של שמעון פרס מול יצחק רבין עמד בראש המטה של פרס, שנבחר כמועמד לראשות הממשלה.
עד 1980 היה יו"ר מחלקת הארגון ומועצות הפועלים בהסתדרות והחבר הבכיר בסיעת רפ"י בהסתדרות. בשנת 1981 היה ראש מטה הבחירות של מפלגת העבודה לכנסת, אך למרות גידול של 50% במספר הקולות שקיבלה המפלגה - לא הצליח פרס להרכיב ממשלה. בין השנים 1981- 1988 כיהן הראל כחבר כנסת והיה חבר בוועדות החוץ והביטחון, החינוך והעבודה והרווחה.
בשנת 1984 קיבל את הצעת שר החינוך יצחק נבון ומונה ליו"ר רשות השידור. במקביל התמנה למנכ"ל בית ברל. בשנת 1990 התפטר מתפקידו בבית ברל לאחר מריבה עם מועצת המנהלים על אופי הפעולה של המוסד, ובשנת 1992 סיים את תפקידו ברשות השידור.
בשנותיו האחרונות עסק בחקר ההסתדרות ותנועת העבודה.
נישא בגיל צעיר לנירה הראל. לזוג נולדו ארבעה בנים: אמיר, יעל, תמי ואסף הראל.

ספריו של אהרון הראל:
אהרון הראל ואמירה גלין, התפתחויות ותמורות במערכת יחסי העבודה בישראל, הוצאת מסדה, 1978.
אהרון הראל, בין בניין להרס - ההסתדרות ותנועת העבודה 1956-1965 פרקי מחקר ועדות, עם עובד, 200411033 2 אות ראשונה ה F2 RTL 0 1 11032 2 שם מחבר אהרון הראל F1 RTL 0 2