ההבדל המהותי

גברים, נשים והמוח הגברי הקיצוני

למה רוב הגברים משתמשים בטלפון כדי להחליף מידע ולא כדי לפטפט? למה נשים רבות כל-כך אוהבות לדבר על רגשותיהן ועל מערכות היחסים שלהן? ההבדלים האלה בין המינים ועוד רבים אחרים המוכרים לכולנו מחיי היום-היום, מקבלים הסבר חדש ומפתיע בספרו של הפסיכולוג הנודע וחוקר האוטיזם, סיימון בארון-כהן. בארון-כהן טוען כי כ-95 אחוז מן האוכלוסייה הם בעלי אחד משלושת המוחות האלה: מוח נשי, מוח גברי ומוח מאוזן. המוח הנשי בנוי בראש ובראשונה לאמפתיה – להתחברות טבעית וספונטנית אל מחשבותיו ורגשותיו של אדם אחר. ואילו המוח הגברי בנוי בראש ובראשונה להבנת מערכות ולבנייתן – הבנה אינטואיטיבית של כללי היסוד השולטים בהתנהגותה של מערכת, כדי לחזות את פעולתה או כדי להמציא מערכת חדשה. במוח המאוזן האמפתיות והמערכתיות חזקות במידה שווה. 5 האחוזים הנותרים הם בעלי מוח נשי קיצוני או מוח גברי קיצוני.

בארון-כהן מאשש את התיאוריה שלו במספר רב של דוגמאות ומחקרים מתחומים רבים ומגוונים, החל במבחני אישיות וכלה בפיזיולוגיה של המוח, ובעיקר במחקריו שלו, המראים כי ההבדל המהותי בין המוח הגברי למוח הנשי מופיע כבר אצל תינוקות בני-יומם.

לקראת סוף הספר מציג בארון-כהן תיאוריה מרתקת ומהפכנית על האוטיזם הקל, המכונה תסמונת אספרגר. לטענתו, לבעלי תסמונת זו יש מוח גברי קיצוני, מה שמסביר מדוע רבים מהם מצטיינים בניתוח מערכות מורכבות ביותר אך אינם מסוגלים ליצור קשרים רגשיים עם הקרובים להם.

הבנת ההבדל המהותי בין המינים, על פי בארון-כהן, יש בה כדי לסייע בידינו לא רק להבין את החולשות של בני ובנות זוגנו, אלא גם לפתור את אחת החידות המדעיות הגדולות של זמננו.

 

סיימון בארון-כהן הוא פרופסור לפסיכולוגיה ולפסיכיאטריה באוניברסיטת קיימברידג' וראש המכון לחקר האוטויזם בקיימברידג'. 

נושא:
מדע וטבע
סדרה:
אפקים מדע
שם ספר:
ההבדל המהותי
שם מחבר:
סיימון בארון-כהן
עריכת הסדרה:
עתליה זילבר
שם הספר בלועזית:
The Essential Difference
כותרת משנה בלועזית:
Men, Women and the Extreme Male Brain
שם המחבר בלועזית:
Simon Baron-Cohen
מתרגם:
יוסי מילוא
מהדורה ראשונה:
2006
דאנאקוד:
32-20991
מספר עמודים:
271
שנת הוצאה לאור:
תשס"ו / 2006
עם עובד - ההבדל המהותי / סיימון בארון-כהן
עם עובד - ההבדל המהותי / סיימון בארון-כהן
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 84.00 ש"ח
מחיר מבצע: 58.80 ש"ח
הוסף לעגלה