אליאב אריה (לובה)

אריה לובה אליאב נולד ב-21 לנובמבר 1921 במוסקבה, רוסיה. עלה לארץ ישראל עם הוריו בשנת 1925 , נשוי לטניה, אב לצבי, עפרה ואייל. בוגר הגמנסיה "הרצליה" בתל-אביב, למד ביולוגיה בי-ם וכלכלה ומינהל חקלאיבאנגליה, היה מורה בבתי-ספר רבים (קרית-שמונה, שדרות, מכללה אזורית שער-הנגב, מורה בשירות בתי-הסוהר, מרצה אורח במכללת טריניטי ובאוניברסיטת הוואי). שירת ב"הגנה", ביחידת תותחנים ומהנדסים בצבא הבריטי, בשיירות "נחשון" במהלך מלחמת העצמאות, במוסד לעליה ב' ופיקד על מבצע "תושיה" - הצלת יהודי פורט סעיד במלחמת סיני. היה פעיל מאוד בפיתוח ההתיישבות היהודית בארץ, בין השאר היה ראש צוות התכנון וההקמה של חבל ערד וחבל לכיש. סייע לאוכלוסיות נפגעות בעולם (היה ראש הצוות שיקום פליטי העיר מנגואה, שנפגעה ברעש, בניקרגואה). אליאב היה מעורב גם בפעילויות פוליטיות ודיפלומטיות רבות ביניהן מזכיר ראשון בשגרירות ישראל במוסקבה (ראש צוות "נתיב"), יצא בשליחות המוסד למרוקו ולקורדיסטאן, בין השנים היה חבר- כנסת1965 -79 וכיהן כחבר כנסת בשנית  בין 1988-92, השתתף בשיחות עם הפלשתינים, ובבחירות האחרונות היה ראש מטה בחירות "מטרה" במפלגת העבודה.

על פועלו זכה לובה אליאב בפרסים רבים, ביניהם:פרס ישראל ב-1988 , דוקטור חמדעי הרוח לשם כבוד ממכללות ואוניברסיטאות רבות בארץ ובעולם, פרס נמיר של הסתדרות העובדים הכללית, פרס בן-גוריון וב-2005 הדליק משואה ביום העצמאות.  

מחבר: בין הפטיש למגל, הספינה אולואה, קפיצת הדרך, עולם מלא, הרוח לא ייקח, יעדים חדשים לישראל, ארץ הצבי, טבעות שחר, טבעות עדות, לב חדש ורוח חדשה, תאומי צביה, והאלבום שלום בשיתוף עם האמן דני קרוון. ספריו תורגמו לעשר שפות.

בנוסף לספריו פירסם אריה אליאב מחקרים רבים בנושאי הקמת המדינה הישראלית,שיקום פליטים, תכנון אזורי, פוליטיקה ועוד ועוד.

11033 2 אות ראשונה א F2 RTL 0 1 11032 2 שם מחבר אריה (לובה) אליאב F1 RTL 0 2