מעלילות ראשית עד מלכים ונביאים

מקורות חוץ לתוכנית הלימודים החדשה במקרא

מאת:  ש. שפרה

הספרות שנכתבה במסופוטמיה בין נהרות הפרת והחידקל, השפיעה על תרבות העמים שישבו במזרח הקדום וכמובן על התרבות העברית ועל ספרות המקרא. אין כמעט ספר במקרא שלא הושפע ממנה. תכנית הלימודים החדשה במקרא מאפשרת לתלמיד לטעום, ולו על קצה המזלג, מספרות זו.

ספר זה נועד לשמש את התלמיד והמורה בלימודי תכנית הלימודים החדשה במקרא. לספר ארבעה פרקים: בפרק הראשון, "עלילות ראשית", מיתוסים מסופוטמיים על בריאת האדם והעולם; הפרק השני, "אדם וגורלו בספרות החוכמה", מביא את היצירות החשובות בספרות החוכמה המסופוטמית; בפרק השלישי, "חוק וחברה", סקירה על קובצי החוקים במזרח, קטעים מתוך הפרולוג והאפילוג של "מצבת חמורבי" ומקבץ של חוקים על פי נושאים. בפרק הרביעי, "מלכים ונביאים", תעודות היסטוריות שהן דוחות על אירועים חשובים בתולדות ישראל ויהודה. בכל פרק תמצאו את היצירות והתעודות המסופוטמיות בתרגום עברי וכן תוכן, מבואות, הערות וזיקות אל המקרא.

אמנם הספר נועד לסייע בלימודי המקרא, אך אני מקווה שהיצירות עצמן, המבואות שהוספתי והתוכן של היצירות השלמות שמתוכן נבחרו הקטעים הנלמדים, ייגלו עד כמה הנושאים והבעיות שבהם עוסקת הספרות המסופוטמית מדברים אל האדם בן המאה העשרים ואחת; עד כמה מדברת ספרות זו אלינו, יושבי המזרח הקרוב; ובעיקר – עד כמה יפה היא ספרות עתיקה זו.


» לתלמידי תיכון

נושא:
ספרי לימוד
סדרה:
ספרי לימוד
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
מעלילות ראשית עד מלכים ונביאים
שם מחבר:
ש. שפרה
שם הספר בלועזית:
Chapters from Mesopotamian Literature
כותרת משנה בלועזית:
and Documents Relatin to The Ols Testament
שם המחבר בלועזית:
Shin Shifra
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20705
מספר עמודים:
144
שנת הוצאה לאור:
תשס"ג/2003
עם עובד - מעלילות ראשית עד מלכים ונביאים
עם עובד - מעלילות ראשית עד מלכים ונביאים
ספרי לימוד
מחיר: 39.00 ש"ח
מחיר מבצע: 35.10 ש"ח
הוסף לעגלה