גולן תמר / רון תמר

ד"ר תמר גולן, ילידת חיפה, בוגרת בית הספר "חוגים", חברת קיבוץ להב לשעבר, שחזרה להתגורר בו עם תום שליחותה באפריקה. בשנת 1961 הגיעה לראשונה לאפריקה, יחד עם בעלה אביהו, בשליחות המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ. הם שירתו כמרצים בקולג' חקלאי באתיופיה. אביהו נהרג שם. תמר יצאה לניו-יורק בשליחות הסוכנות היהודית, וסיימה שם את לימודי הדוקטורט שלה במשפט ובממשל, עם התמחות באפריקה. משנת 1967 עבדה כעיתונאית בשירות האפריקני של הבי-בי-סי, בעיתון "מעריב" ובגלי צה"ל.  היא דיווחה מאפריקה, ממדינות ערב ומפריס.

בשנת 1994 מונתה לשגריריה הראשונה באנגולה. ב-7 ביולי 1995 הגישה את כתב האמנה לנשיא אדוארדו דוס סנטוס, ובכך נחנכה רשמית הנוכחות הישראלית בלואנדה. היא חזרה ארצה בשנת 2002. לאחר סיום עבודתה כשגרירה, חזרה לאנגולה לבקשת נשיא הרפובליקה, כמומחית מטעם האו"ם, לסייע בכינון הועדה הלאומית ללוחמה במוקשים, המסונפת לנשיאות אנגולה.

כיום היא מרצה ללימודי אפריקה באוניברסיטת בן גוריון בנגב.

תמר גולן היא מחברת הספרים "שחור לבן, לבן שחור" (בהוצאת "האוניברסיטה המשודרת" של משרד הביטחון), 1986, ו"אפריקה אפריקה" (עם אמנון דנקנר בהוצאת "ספריית מעריב), 1988.

 

ד"ר תמר רון נולדה וגדלה בירושלים. סיימה תואר ראשון בביולוגיה ותואר שני בביולוגיה סביבתית באוניברסיטה העברית בירושלים. את לימודי הדוקטורט בזואולוגיה השלימה באוניברסיטת "נטאל" שבדרום-אפריקה.

חייה הבוגרים מוקדשים לשמירת הטבע, טיפול בבעלי-חיים בשביה, וחינוך בנושאים אלה. תמר רון עברה קורס לממשק בעלי-חיים בסכנת הכחדה בגן החיות מיסודו של גֶ'ראלד דארל, באי ג'רסי. במשך כחצי שנה ערכה מחקר אקולוגי והתנהגותי עבור פרויקט לשיקום שימפנזים יתומים בצפון זמביה. בשנים 1991-1989 חיה בשמורת הטבע מקוזי שבזולולנד, דרום אפריקה, שם עקבה, כמחקר לעבודת הדוקטורט שלה, אחר התנהגותם של בבונים. מ-1992 עד 2000 שימשה אקולוגית בעלי-חיים ב"רשות שמורות הטבע".

בשנת 1998 הזמין סגן שר הסביבה של אנגולה, ד"ר ג'ואו סרודיו דה אלמידה, את תמר לארצו כשליחת המחלקה לשיתוף פעולה בינלאומי של משרד החוץ בירושלים. בשנת 2000 חזרה לאנגולה כיועצת לממשלה המקומית בענייני שמירת הטבע, במימון ממשלת נורווגיה. בשנת 2001 גויסה כיועצת ראשית של ארגון הפיתוח של האו"ם (UNDP), לענייני המגוון הביולוגי באנגולה. היא שבה לישראל בסוף שנת 2004.

כיום היא משמשת יועצת עצמאית לענייני שמירת המגוון הביולוגי, בעיקר באפריקה.

ספרן המשותף "גורילות ודיפלומטיה" על אנגולה יצא בעם-עובד בסדרת "עולמות" בשנת 2006.

 

11033 2 אות ראשונה ג F2 RTL 0 1 11032 2 שם מחבר גולן תמר / רון תמר F1 RTL 0 2