גורמזאנו גורן יצחק

יצחק גורמזאנו גורן נולד בשנת 1941 באלכסנדרייה של מצרים. בחורף 1951, חודשים ספורים לפני מהפכת הקצינים, עלה עם הוריו לארץ. למד ספרות אנגלית ותרבות צרפת באוניברסיטה העברית בירושלים ובאוניברסיטת תל אביב. בין השנים 1970-1974 שימש עורך תכניות ועוזר למנהל מדור הדרמה בקול ישראל. כתב ועיבד עשרות תסכיתים, ביניהם הסדרה "תמול שלשום" על-פי עגנון בגלי צה"ל, ושימש כמנהל ספרותי בתאטרון העירוני בחיפה. מסוף 1974 עד 1980 שהה בארצות הברית, שם סיים את לימודי התואר השני בבימאות תאטרון. לאחר שובו ארצה שימש כמרצה באוניברסיטת תל אביב (בכתיבת תסריטים) ומקדיש את זמנו בעיקר לכתיבה, בימוי ומשחק בתאטרון ובקולנוע. באביב 1982 הקים יחד עם רעייתו, השחקנית שושה גורן, ועם המחזאי רפאל אהרון את "בימת קדם".

את דרכו הספרותית החל כמחזאי, ומחזהו "הבשורה על פי מידורוס" (1966) זיכה אותו בפרס המועצה לתרבות ולאמנות. מחזהו "חמורים" (על פי פלאוטוס) הועלה בתאטרון חיפה ו"המרק של קרופניק" בסדנה למחזות מקוריים של תל אביב. כן כתב מחזות לילדים שהוצגו בארץ ובארצות הברית. עיבודו (יחד עם שלמה ניצן) ל"סיפור פשוט" של עגנון הוצג ב"הבימה". במסגרת "בימת קדם" כתב וביים את המופעים "מדמות לדמות", "במקום אהבה" וכן – "רומן ורומנסה", העוסק באותן חומרים ששימשו בסיס לספריו "קיץ אלכסנדרוני" ו"בלאנש". ב"רומן ורומנסה" לקח חלק גם כשחקן.

ספריו כוללים את קיץ אלכסנדרוני (ספריה לעם, 1978), הרומן משה-מוריס-ומוסא, הקשור בתוכנו ובדמויותיו לספר בלאנש, ספר לנוער שרקעו אלכסנדריה של שנות החמישים וכן הסדרה אנשי סגולה של הוצאת "מסדה".

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - בלאנש / יצחק גורמזאנו גורן
עם עובד - קיץ אלכסנדרוני / יצחק גורמזאנו גורן
11033 2 אות ראשונה ג F2 RTL 0 1 11032 2 שם מחבר יצחק גורמזאנו גורן F1 RTL 0 2