על אי היכולת לחלום

תומס ה' אוגדן, יליד 1946, מתואר לא פעם כתאורטיקן החדשני ביותר בדור הנוכחי של הפסיכואנליזה. ספריו מצע הנפש והקצה הפרימיטיבי של החוויה זכו להצלחה רבה בישראל, ומאמריו נלמדים כמעט בכל מסגרת של הכשרה טיפולית.
אוגדן ממשיך את דרכם של ביון ושל ויניקוט.
הקובץ הנוכחי כולל 13 ממאמריו פורצי הדרך, מהשנים 1994-2005. הוא מסביר כאן רעיונות מרכזיים שלו, כמו האינטרסובייקטיביות בטיפול ו"השלישי האנליטי", המבטא רובד חווייתי שאינו זהה לסובייקטיביות של המטפל או המטופל, אך נשען על שתיהן;

ה-reverie – מחשבות, תחושות גופניות, דמיונות וזכרונות העולים בתודעתו של המטפל בעת הפגישות ובמבט ראשון אינם קשורים למטופל, אך מתגלים בהדרגה כמפתח לעולמו הפנימי; זיהוי חוויות של חיוּת ושל מוות נפשי ודרכים שהטיפול הפסיכואנליטי יכול לשקם בעזרתן חיוּת; והיכולת ליצור חלומות ולהתחבר אליהם כאמצעי "לחלום את עצמך אל תוך קיום".

הספר גדוש בסיפורי מרקה מרתקים, שגיבוריהם מלווים את הקוראים זמן רב אחרי הקריאה: אשי שמגיע לביתו אך אינו מצליח להרגיש שזה הבית שלו ודייריו הם האישה שלו והילדים שלו; מטופלת שנפגעת אנושות כאשר אוגדן מספר לה שייעדר בשל מוות במשפחתו, אך אינו אומר שאביו הוא זה שנפטר; מטופל שמשחזר התעללות מינית שעבר בילדותו, ואגדן מצליח להגיע אליו בעזרת זיכרונות מרגשים שעולים בו על בנו כילד קטן; תפנית באנליזה של מטופלת כשהיא מתאכזבת שחלומה נקטע לפני שהספיקה לגלות מה יש במגירה סגורה.

אוגדן ניחן בכישרון ספרותי בולט. הוא מרבה להיעזר ביצירות ספרות (בורחס, פרוסט ואחרים) ובמאמר החותם את הקובץ הוא דן בכתיבה פסיכואנליטית כסוגה ספרותית. אוגדן כתב פתח דבר לקובץ העברי, ושמשון ויגודר צירף מבוא נרחב.


עריכת המבוא: מירי פלד
הפרק "על החזקה והכלה, הוויה וחלימה" תורגם על ידי עמית פכלר

נושא:
עיון - פסיכולוגיה, פסיכולוגיה
סדרה:
פסיכואנליזה
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
על אי־היכולת לחלום
שם מחבר:
תומס ה' אוגדן
עריכה:
צפורה רמון
עריכת הסדרה:
פרופ' עמנואל ברמן
שם הספר בלועזית:
On Not Being Able to Dream
כותרת משנה בלועזית:
Essays, 1994-2005
שם המחבר בלועזית:
Thomas H. Ogden
מתרגם:
מאנגלית: אפרת גבאי
התצלום על העטיפה:
To And Fro (1986): Teun Hocks
עיצוב העטיפה:
רונן מזרחי
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21464
מספר עמודים:
322
שנת הוצאה לאור:
תשע"ב / אוקטובר 2011
על אי היכולת לחלום / תומס ה' אוגדן
על אי היכולת לחלום / תומס ה' אוגדן
סדרת פסיכואנליזה
ב-20% הנחה!
מחיר: 98.00 ש"ח
מחיר מבצע: 78.40 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - הקצה הפרימיטיבי של החוויה / תומס אוגדן
עם עובד - הפרטים שהושמטו / תומס ה' אוגדן
עם עובד - לא אימא שלי / תומס ה' אוגדן