תהודות זהות

הדור השלישי כותב מזרחית

מאת:  בעריכת מתי שמואלוף, נפתלי שם-טוב וניר ברעם

על-פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לא קיימים מזרחים צעירים בישראל. כולנו ישראלים. בעוד שאת המהגרים ובניהם מציינים כיוצאי אסיה-אפריקה, הדור הצעיר אוּחד במכבש כור ההיתוך. "לא עברתם את זה?" שואלים ומתכוונים למזרחיות, "ומהי בכלל המזרחיות הזאת?"

שאלה טובה.

מלים רבות נכתבו בשנים האחרונות על-ידי מזרחים בני דור ראשון ושני. באנתולוגיה זו ניתן לראשונה קול לדור השלישי, שמרביתו גדל בפריפריה בשנות השבעים והשמונים.

רבים מהכותבים כתבו טקסטים אישיים, החושפים באומץ סיפורי חיים של הדור הצעיר. בספר הזה התגבש פסיפס אנושי מרתק, שנע בין שכונות הפריפריה בדרום ובצפון, שכונות האריסטוקרטיה בירושלים ומרכזי העצבים של תל אביב. ישראל המרוחקת, הפריפריאלית, עולה מתוך הספר בישירות, בכאב, לעתים בזעם ובקול חכם ומלא תובנות. בין הסיפורים מתערבלים פיסות חיים מלאי מורכבות: ילדה שגדלה בצלו של סיפור אהבה בלתי-אפשרי בין מזרחי לאשכנזייה, וצעיר שמחמיץ שוב את אביו הקרב למותו; נערה שמוותרת על זהותה כדי "להשתייך", וילד שמאמץ עבריין כדמות אב; זמרת שבוחרת במוסיקה הערבית ומשלמת את המחיר, וסופר שמגלה במפתיע את עולמה המורכב של אמו, ועוד.

הכותבים גם יוצאים החוצה: מגלים את קהיר ומרקש, נמלטים לברזיל ולהודו, ובסופו של דבר חוזרים הביתה, להישיר מבט אל השאלות שכל אדם שואל לגבי זהותו, עברו וחייו.

 

נושא:
ביקורת תרבות וחברה, סוציולוגיה
סדרה:
הסדרה לתרבות מדוברת - 972
שם ספר:
תהודות זהות
עריכה:
בעריכת מתי שמואלוף, נפתלי שם-טוב וניר ברעם
עריכת הסדרה:
ניר ברעם
שם הספר בלועזית:
Echoing Identities
כותרת משנה בלועזית:
Young Mizrahi Anthology
דאנאקוד:
32-21056
מספר עמודים:
202
שנת הוצאה לאור:
תשס"ז / 2007
עם עובד - תהודות זהות
עם עובד - תהודות זהות
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד :)
מחיר: 69.00 ש"ח
מחיר מבצע: 48.30 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - יקיצה / ניר ברעם
עם עובד - אנשים טובים / ניר ברעם
צל עולם / ניר ברעם
עם עובד - הארץ שמעבר להרים / ניר ברעם
אנשים טובים / ניר ברעם