היטלר - חלק א'

היבריס: 1936-1889

כשישים שנה חלפו מאז שם אדולף היטלר קץ לחייו בברלין הבוערת, והמשטר והתנועה שהקים נהרסו כליל, אך דמותו הדמונית וסוד מפעלו הנורא מוסיפים להטריד את מנוחתו של האדם המודרני. הממדים האדירים של רוע ורשעות שנעשו בשמו ובפקודתו, אין להם תקדים בהיסטוריה האנושית.

ספרו רחב היריעה של איאן קרשו מציע לקוראיו דרכים להבנה מעמיקה ויסודית של האדם ושל שרשרת האירועים הרי האסון, שאפשרו לאיש שוליים מוזר ותמהוני מאולמות השינה של המעונות לחסרי בית בווינה של ערב מלחמת העולם הראשונה להעפיל אל הנהגתה של אחת המדינות המתוחכמות והמתקדמות ביותר באירופה.

בכישרון נדיר וביכולת תיאור וניתוח שאין כמותם - כשהוא נשען על אוצר עשיר של מקורות ועדויות - משחזר איאן קרשו את העולם, שתחילה דחה את היטלר הצעיר והרחיקו, אך עד מהרה טיפח אותו וקידם אותו לדרגות של הנהגה: משורשיו הפרובינציאליים בקיסרות האוסטרו הונגרית לווינה הסוערת של ערב המלחמה, מִקַלחת מלחמת העולם לעולם הפוליטי הסוער של בוואריה בשנות העשרים של המאה העשרים.

האיש שמינה עצמו למושיעה ולגואלה של גרמניה המובסת ריכז אליו תמיכה ואהדה גוברות והולכות. איאן קרשו בוחן באורח מבריק ומשכנע, מדוע ולמה העריצו אותו גרמנים כה רבים, מדוע חשו חסרי אונים להתנגד לחזון הסוחף שלו. פעמים לא מעטות בשלבי עלייתו יכלו בני האליטות השונות בגרמניה לעכב את קידומו ולסלקו מן הדרך, אך בכל פעם שנקרתה ההזדמנות לידיהם, כשלו בהבנת הסכנות והאיומים הטמונים במפלצת שצמחה בקירבם. עד שאיחרו את המועד.

היבריס, הכרך הראשון של הביוגרפיה, מסתיים בשנת 1936, כאשר גיסותיו של היטלר פלשו לחבל הריין. משיצא אל הפועל המעשה רב הסיכויים והוכתר בהצלחה, יכול היטלר לסכם את דרכו ולהגיע למסקנה, כי עתה, כשכל העם הגרמני עושה את רצונו ומציית לפקודותיו, שוב לא יעמוד דבר בדרכו להגשמת חזון הבלהות שלו להשתלט על העולם. היטלר החל להאמין בפולחן הפיהרר, שהוא ואנשיו המסורים יצרו סביבו.

 

הערה:
בשיתוף האוניברסיטה העברית בירושלים המרכז להיסטוריה גרמנית על שם ר. קבנר
נושא:
ביוגרפיה וזיכרונות, היסטוריה, שואה ומלחה"ע השנייה
סדרה:
אפקים
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
היטלר
שם מחבר:
איאן קרשו
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
Hitler
כותרת משנה בלועזית:
1889-1936: Hubris
שם המחבר בלועזית:
Ian Kershaw
מתרגם:
סמדר מילוא, תירגמה מאנגלית
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20707
מספר עמודים:
703
שנת הוצאה לאור:
תשס"ג/2003
עם עובד - היטלר א': היבריס
עם עובד - היטלר א': היבריס
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 124.00 ש"ח
מחיר מבצע: 86.80 ש"ח
הוסף לעגלה

ספרים נוספים של הסופר

עם עובד - היטלר ב' - נמסיס / איאן קרשו