שירים ומה שביניהם א'

על משוררים ושירים בתכנית הלימודים החדשה

מאת:  בלהה רובינשטיין

שיר הוא עולם שלם, שמדובב את עצמו בשפה משלו. כשפוגשים את השיר בתוך מערכת רחבה, הוא מתגלה באור חדש, עשיר ומרתק. שירים ומה שביניהם דן ביצירות הכלולות ברשימת השירים לבחינות הבגרות לפי תכנית הלימודים החדשה בספרות לבית-הספר העל-יסודי הכללי (בחלקים רבים שלו הוא מתאים גם לתכנית הלימודים במגזר הממלכתי דתי, ולתכנית הלימודים לבחינות בגרות אקסטרניות). הספר כתוב בשפה בהירה וקולחת, ואינו מוותר על דרישות העיון הספרותי. מוצעת בו גישה פרשנית פתוחה, שמדגישה את חווית המפגש עם השירים. לכן ספר זה עשוי לעניין את חובבי הספרות העברית, שמבקשים לפגוש מחדש את השירים בראייה כוללת.

פרקי הספר כוללים מידע על המשוררים (קורות חיים, כיווני כתיבה), קריאה בשירים (פרשות תוכנית ומילולית, נושאים ומסרים, אמנות הכתיבה, הזמנה לתגובה אישית והשוואתית), רשימת ספרי-עיון. לספר נלווית חוברת (נספח שימושי), ובה הצעות מעשיות ללימוד ולהוראה של כל אחת מהיצירות. ספר זה הוא החלק הראשון של "שירים ומה שביניהם". חלק זה מוקדש לשלושה "אבות" של השירה העברית המתחדשת: פואמות של יהודה לייב גורדון (יל"ג), פואמות ושירים של חיים נחמן ביאליק, שירים ואידיליות של שאול טשרניחובסקי. כל יצירה מוצגת לעצמה, עם הפניית המבט לזיקת הגומלין בינה לבין יצירות אחרות – של המשורר עצמו או של משוררים אחרים. (עיון בירי משוררים בדורות הבאים כלול בחלק הבא של הספר.)

למחברת הספר, ד"ר בלהה רובינשטיין, ניסיון רב בהוראה (בבית-ספר על-יסודי ובאוניברסיטה), בהכנת תוכניות לימודים ובכתיבת מאמרים, ספרי מחקר וספרי הדרכה למורים לספרות. את שני החלקים של "שירים ומה שביניהם" כתבה מתוך היכרות קרובה עם תכנית הלימודים החדשה בספרות (ד"ר רובינשטיין היתה חברה בוועדה שהכינה את תכנית הלימודים). בכתיבתה משוקע ידע רב, ועם זאת יש בה תנופה רעננה של ראייה אישית מקורית.

» לתלמידי תיכון

נושא:
ספרי לימוד
סדרה:
ספרי לימוד
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
שירים ומה שביניהם
שם מחבר:
בלהה רובינשטיין
שם הספר בלועזית:
Poems: Reading Between the Lines
שם המחבר בלועזית:
Bilhah Rubinstein
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20558
מספר עמודים:
170
שנת הוצאה לאור:
תשס"ב/2001
עם עובד - שירים ומה שביניהם - חלק א'
עם עובד - שירים ומה שביניהם - חלק א'
ספרי לימוד
מחיר: 55.00 ש"ח
מחיר מבצע: 49.50 ש"ח
הוסף לעגלה