חכמי האפלה

מאת:  סאלים ברכאת

חכמי האפלה מאת הסופר הכורדי הגולה סאלים ברכאת, מספר את סיפורו של בכאס, תינוק שנולד למולא בינאף, חכם-דת כורדי, ובן-יום בגר, נשא אשה וזקן אך לא מת אלא נעלם. גם הבן שהוליד לאשתו השוטה, בלילו האחד איתה, מתבגר בתוך שעות מעטות, ונעלם בעקבות אביו. אך השניים שבים ומופיעים בכל מיני דרכים מסתוריות ומתערבים בחיי משפחתם. על המשפחה הענפה באות פורענויות בזו אחר זו, מידי האדם והחברה והטבע, רציחות וסכסוכים ומיתות משונות וטירוף-הדעת, ועל בניה נגזר, כנראה, שלא ידעו עוד מנוחה לעולם.

על כל אלה הרומן מספר על-דרך הכרוניקה, הפיוט, ההומור והסאטירה. אבל יותר מכל הוא מספר את מקצת סיפורו של העם הכורדי, שחלקו יושב בצפון סוריה: סיפור של מלחמת-קיום אכזרית ודיכוי, של חיים שמציאות קשה, דמיון פרוע ומיסטיקה מתערבבים בהם לבלי-הפרד ומצטרפים למכלול מדהים בריבוי הפנים שלו. הספר הוא אשנב על עולם מרתק, זר ומוזר לפעמים, ואף-על-פי-כן ממשי מאוד, שמוסיף להיאבק על הישרדותו גם בעצם הימים האלה.

לרומן צורפה אחרית דבר של המתרגם, המזרחן מתי פלד, שנועדה לסייע לקורא להתוודע אל המציאות המורכבת המשמשת לו רקע, וגם אל מקומו המיוחד של "חכמי האפלה" בספרות הערבית, שאף שהרומן נתפרסם בה מאוד, ספק אם הוא שייך לה באמת.

נושא:
סיפורת - תרגום, ספריה לעם
סדרה:
ספריה לעם
מספר סידורי:
411
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
חכמי האפלה
שם מחבר:
סאלים ברכאת
מתרגם:
מתי פלד, תירגם מערבית
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-20009
מספר עמודים:
249
שנת הוצאה לאור:
תשנ"ה/1994
עם עובד - חכמי האפלה / סאלים ברכאת
עם עובד - חכמי האפלה / סאלים ברכאת
אזל