שקיעת הקולונל

מאת:  מחמוד דולת-אבאדי

 

הימים ימי מלחמת איראן-עיראק. בלילה עגום וגשום מתדפקים שני שוטרים על שער ביתו של איש זקן. עד עלות השחר עליו לקבור את בתו הצעירה שהוצאה להורג.

המהפכה האסלאמית באיראן, טורפת את ילדיה. הלילה קצר. תודעתו המעורפלת של הזקן מדלגת בין עבר להווה ומקשה עליו את ביצוע המשימות המוטלות עליו. הוא מהרהר בימי זוהרו כקולונל בצבא השאה, ברגעי השפל שלו, בגיבורים לאומיים איראנים שנרצחו ובבני משפחתו. ילדיו השתתפו במהפכה; שלושה מהם כבר מתו, ושני הנותרים – מתים-חיים.

במי האשם? בשלטונות, אבל גם בעם שהפיל משטר דיכוי אחד רק כדי לאפשר למשטר דיכוי אחר להתבסס במקומו: "אם יבקשו אנשי העתיד לשפוט אותנו [...] הם יאמרו: 'אבותינו היו אנשים ששיקרו לעצמם, האמינו לשקרים שלהם, נפלו קורבן לאמונתם והחלו לפקפק בה רק אחרי שכבר חוסלו כליל וראשם נערף'." (שקיעת הקולונל, עמ' 123 - 124)

מחמוד דולת-אבאדי, שנחשב בעיני רבים גדול סופרי איראן בדורנו, כתב רומן אמיץ זה בשנות השמונים של המאה הקודמת. הספר נאסר לפרסום באיראן וראה אור לראשונה בתרגום גרמני בשנת 2009. היה מועמד ל"פרס מאן האסייתי" לשנת 2011.

"המקבילה הספרותית ל'גרניקה' של פיקסו" (רדיו גרמניה)

"הגיע הזמן שכל מי שמתעניין באיראן, ולו התעניינות קלושה, יקרא רומן זה" (אינדיפנדנט)

נושא:
סיפורת - תרגום, ספריה לעם
סדרה:
ספריה לעם
מספר סידורי:
655
מקור/תרגום:
תרגום
שם ספר:
שקיעת הקולונל
שם מחבר:
מחמוד דולת-אבאדי
עריכה:
דבורה נגבי
עריכת הסדרה:
משה רון, תרזה בירון-פריד ויובל שמעוני
מתרגם:
מפרסית: אורלי נוי
התצלום על העטיפה:
דיוקנו של הקולונל מוחמד תקי ח'אן פסיאן
עיצוב העטיפה:
אמרי זרטל
עיצוב הסדרה:
יהודה דרי
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21494
ISBN:
978-965-13-2330-0
מספר עמודים:
243
שנת הוצאה לאור:
תשע"ב / אוגוסט 2012
שקיעת הקולונל / מחמוד דולת-אבאדי
שקיעת הקולונל / מחמוד דולת-אבאדי
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 88.00 ש"ח
מחיר מבצע: 61.60 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

"דולת-אבאדי מחטט עמוק בתוך הפצע האיראני ומתאר מצעד איוולת היסטורי של מלחמות ומהפכות מדממות, דרך עינהם של אב זקן ושכול ובנו המעורער בנפשו."
יניב גפני, נובמבר 2012.

 "העניין בספר החשוף הזה הוא שאין בו כלל הרחקת עדות או אלגוריה בשל אימת המשטר. כלומר אין הוא כתוב כלל ברמז, אלא בבוטות של מחאה אל מול ההווה המר של שלטון אכזר."
רן יגיל, ספרות / את,
אוקטובר 2012.

 "על מצע ספרותי משובח מגולל גדול סופרי איראן בדורנו את סיפור האסון הפרסי ומציג כתב אשמה נגד שילטון השאה והאייתולות גם יחד. יצירת חובה לקורא המערבי."
גל אורן, מקור ראשון,
אוקטובר 2012.

 "הרומן הפוליטי הנוקב של מחמוד דולת-אבאדי הגיע למקום שהכי זקוק לו: ישראל."
אריק גלסנר, 7 לילות,
ספטמבר 2012.

 "מה שחשוב במעשה המו"לי הזה, פרט לאיכות וליופי שבספרים עצמם הוא כמובן עצם מתן הפנים לאויב."
מנחם בן, מעריב, ספטמבר 2012.


 "דולת-אבאדי אינו נשאר תחום בגבולות האבל הפרטי, הפסיכולוגי, האישי, ולכן גם חסר התוקף הפוליטי הרחב. הרומן שחיבר אינו מרחם על איש - לא על הגיבורים ולא על הקוראים. הוא קושר את האישי והציבורי זה בזה, מחדיר את המוות הפוליטי לגוף הפרטי ואת רוח המשטר לחיי המשפחה."
יונתן אמיר, ישראל היום,
אוגוסט 2012.

 "הנרטיב הספרותי הנקשר לחוויה ההיסטורית ולאובדן הדרך הקולקטיבי מאפשר להעריך את גודל הטרגדיה האיראנית מאז קינון הרפובליקה האיסלאמית, נושא איתו מסר חברתי שראוי היה שיילמד."
ערן אלדד, ג'ורנל,
אוגוסט 2012.