מדריך לחברה החרדית

אמונות וזרמים

היהדות החרדית הולכת וכובשת לעצמה מקום ונוכחות בחברה הישראלית. מקהילה קטנה שנתפסה ככת ורק מעטים התעניינו בה היא נהייתה אחת הקהילות המסוקרות והמסקרנות ביותר בארץ. ההצדקות לכך ברורות: קצב הגידול של הקבוצה מדהים; השונות שבין אורחות חייה ובין המקובל על הרוב הישראלי גדולה ביותר; ההשפעה שלה על המרחב הציבורי ועל הפוליטיקה הישראלית בולטת מאוד; ומערכת היחסים שבינה ובין הרוב הישראלי הלא חרדי מתאפיינת אפוא בקשיים ניכרים. ואולם בתוך מבול החומרים האקטואליים מחבר ספר זה מבקש להציג את העולם החרדי בחתכי רוחב ועומק. הוא מציג את ״מפת״ היהדות החרדית לסיעותיה השונות — חסידים, ליטאים וספרדים - ועוסק ביחסה של החברה החרדית לסוגיות רעיוניות מרכזיות הנוגעות לחיי כולנו: למדינה, לדמוקרטיה הישראלית ולגיוס לצבא. בכל אחד מן הפרקים הוא סוקר בקצרה את שורשיה ההיסטוריים של הקהילה הנדונה ומגיע עד ימינו, תוך כדי הבחנה בין הגוונים השונים שיש בתוך היהדות החרדית עצמה בעניינים שונים.

 

הספר כתוב מתוך גישה ביקורתית — אך מכבדת. המחבר מבקש לשלול את דימוי החרדים כגוש אחיד וסגור ולהראות שיש בו גוונים ואף מצביע על הגורמים השונים שמתוכם נוצרו גוונים אלה, בין הרוחניים ובין הארציים. המחבר מבסס את טענותיו על נתונים ועל מחקרים מעמיקים, ועם זאת ספרו מנוסח בשפה קולחת ושווה לכל נפש, שאינה מחייבת את קוראיו בידע מחקרי קודם. הוא מבקש לתת תמונה מקיפה, יסודית ומועילה.

 

פרופסור בנימין בראון הוא מרצה בחוג למחשבת ישראל באוניברסיטה העברית בירושלים וחוקר במכון הישראלי לדמוקרטיה. עוסק ביהדות החרדית לגווניה, ובעיקר ביצירתה התורנית: הלכה, הגות, מוסר, חסידות והשקפה. מספריו: החזון איש: הפוסק, המאמין ומנהיג המהפכה החרדית (2011) תנועת המוסר הליטאית: אישים ורעיונות (2014).

הערה:
בשיתוף עם המכון הישראלי לדמוקרטיה
נושא:
יהדות
סדרה:
אפקים
מספר סידורי:
311
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
מדריך לחברה החרדית
כותרת משנה:
אמונות וזרמים
שם מחבר:
בנימין בראון
עריכת הסדרה:
אלי שאלתיאל
שם הספר בלועזית:
The Haredim
כותרת משנה בלועזית:
A Guide to their Beliefs and Sectors
שם המחבר בלועזית:
Benjamin Brown
על העטיפה:
שכונת מאה שערים, ירושלים
התצלום על העטיפה:
פיני חמו
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
דאנאקוד:
32-21911
ISBN:
978-965-13-2639-4
מספר עמודים:
451
שנת הוצאה לאור:
תשע"ז / אוגוסט 2017
עם עובד - מדריך לחברה החרדית: אמונות וזרמים / בנימין בראון
עם עובד - מדריך לחברה החרדית: אמונות וזרמים / בנימין בראון
30% הנחה
ללקוחות האתר בלבד!
מחיר: 98.00 ש"ח
מחיר מבצע: 68.60 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

""לפי התחזיות, הם היו אמורים להיעלם; החרדים הביסו את הנחות המוצא שלנו", אומר פרופ' בנימין בראון, שחוקר את הקהילה ¬ בראיון עימו לרגל צאת ספרו החדש, הוא מסביר כי הגידול בחברה החרדית יגביר את הסולידריות והתפקוד במערכות המדינה."

אמילי עמרוסי מראיינת את בנימין בראון.

ישראל היום, ספטמבר 2017.