המנהיג והתקשורת

דוד בן-גוריון והמאבק על המרחב הציבורי 1948 - 1963

מאת:  רפי מן

דמותו של דוד בן-גוריון התקבעה בזיכרון הקיבוצי כמנהיג כול-יכול שכוחו במעשים, לא בדיבורים. וגם כמי שנהנה משיתוף פעולה צייתני של "עיתונות מגוייסת". ספר זה, העוסק במכלול פעילויותיו של ראש הממשלה הראשון בתחום התקשורת, בוחן מחדש כמה מהקביעות הללו.
לאמצעי התקשורת נועד בעיני בן-גוריון תפקיד חשוב בתהליך בניין האומה ובהטמעת ערכים ממלכתיים ופוליטיים. אלא שלהבדיל מהדימוי הנפוץ היה זה אתגר קשה ומורכב. המרחב הציבורי בישראל הצעירה היה מגוון, תוסס ורב-קולות, והתאפיין בעיקר בפיצול פוליטי וחברתי. עיתונאי התקופה הזדהו מאוד עם המדינה והרעיון הציוני, אך הזדהות זו לא מנעה אותם מלחשוף תופעות שליליות ולמתוח ביקורת על הממשלה ועל העומד בראשה. הם אימצו בדרך כלל את הקו הממשלתי בנושאי ביטחון ועלייה מארצות מצוקה, אולם לא נהגו כך בשורה של אירועי מפתח, בהם פרשת אלטלנה, קבלת השילומים מגרמניה ותקופת הצנע. המאבק על המרחב הציבורי חייב על כן את בן-גוריון לעשות שימוש נרחב במאמרים, בספרים, בשידורי רדיו, בתדרוכים ובכלים נוספים. כל אלה מוצגים בספר, לצד מאבקו המתמשך עד הפעלת טלוויזיה בישראל.
בחינת שנותיה הראשונות של המדינה מבעד לפריזמה התקשורתית מעשירה את תמונת המרחב הציבורי הישראלי, ותורמת בו בזמן גם להעמקת הידע בתחום יחסי מנהיגים ותקשורת.
הספר זכה בפרס ראש הממשלה להנצחת זכרו של דוד בן גוריון.

 

נושא:
מדעי החברה, עיון - ביקורת תרבות
מקור/תרגום:
מקור
שם ספר:
המנהיג והתקשורת
שם מחבר:
רפי מן
שם הספר בלועזית:
The Leader and the Media
כותרת משנה בלועזית:
David Ben-Gurion and the Struggle over Israel's Public Sphere 1948 - 1963
שם המחבר בלועזית:
Rafi Mann
האיור על העטיפה:
קריקטורה מאת דוש, 1951
עיצוב העטיפה:
דורית שרפשטיין
סוג כריכה:
רכה
דאנאקוד:
32-21526
ISBN:
978-965-13-2318-8
מספר עמודים:
428
שנת הוצאה לאור:
תשע"ג / אוקטובר 2012
המנהיג והתקשורת / רפי מן
המנהיג והתקשורת / רפי מן
✿ מבצע בהפתעה ✿
חבר לבידוד
ב־50% הנחה
שנהיה בריאים!!!
מחיר: 118.00 ש"ח
מחיר מבצע: 59.00 ש"ח
הוסף לעגלה

המלצות

 לרגל הוצאת ספרו החדש מספר העיתונאי הוותיק וזוכה פרס סוקולוב ד"ר רפי מן על יחסי הכוחות הטעונים בין ראש הממשלה הראשון לתקשורת הישראלית הצעירה.
מרדכי חיימוביץ, מעריב,
נובמבר 2012.

 מתוך "המנהיג והתקשורת"
פורסם ב
העין השביעית,